banner

Uzasadnienia przyznanych nagród w konkursie RaSIL-u „Promujemy najlepszych”

Prezentujemy uzasadnienia kapituły konkursu Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych – „Promujemy najlepszych”. Nagrody zostały przyznane na Gali RaSIL 30 stycznia.

Wyróżnienie w kategorii „Najlepsza inicjatywa gospodarcza/ najlepszy przedsiębiorca” 2015:

Henryk Hałajko  – właściciel przedsiębiorstwa „Polesie”

DSC_2263

Z wykształcenia oficer straży pożarnej, który po zakończeniu służby chcąc być dalej aktywny podjął działalność gospodarczą. Jest właścicielem przedsiębiorstwa „Polesie” Sp. jawna powstałego w 1988 r. początkowo jako sp. cywilna. Firma zajęła się produkcją żelek, później były landryny, cukierki choinkowe. W czasie produkcji szkolono uczniów w zawodzie cukiernik.

W następnym etapie przedsiębiorstwo zajęło się handlem z krajami byłego Związku Radzieckiego. Na początku sprzedawano wędliny, a później coraz szerszy asortyment wyrobów mięsnych. Po wprowadzeniu embarga na eksport do Rosji, przedsiębiorstwo zaczęło szukać nowych rynków zbytu jednocześnie rozszerzając zakres asortymentu handlowego do całej gamy artykułów spożywczych (herbata, kawa, pieczarki, konserwy mięsne, pasztety, przetwory drobiowe, owoce, artykuły mleczarskie i inne). Firma w handlowym rozpędzie zaczęła sprzedawać także wyroby przemysłowe ( ciągniki siodłowe, maszyny budowlane i in.).

Obecnie handluje z wieloma państwami świata. Wymienię tylko niektóre: Nigeria, Niger, Benin, Kazachstan, Mołdawia, Brazylia, kraje arabskie. Przedsiębiorstwo posiada swoich przedstawicieli w prawie każdym państwie, w którym przeprowadza operacje handlowe. Właściciel twierdzi, że posiadając odpowiednie rozeznanie rynku, można sprzedać w świecie praktycznie każdy artykuł.

W uznaniu zasług w dziedzinie przedsiębiorczości w 2009 r. firma została uhonorowana Lubelskim Orłem Biznesu w kategorii Lubelski Eksporter. W 2011 r. uhonorowano ją Certyfikatem Wiarygodności Biznesowej. Od 2013 r. firma należy do elitarnego klubu Gazel Biznesu. W 2015 r. otrzymała certyfikat Firma Godna Biznesu.

Wyróżnienie w kategorii „Najlepsza inicjatywa gospodarcza/ najlepszy przedsiębiorca 2015”:

Renata Skowron – dyrektor Niepublicznego Przedszkola “Kacperek”

DSC_2253

Kilkanaście lat temu mając wykształcenie jako pracownik socjalny była osobą bezrobotną. Szukała recepty na swoje życie, nie chciała siedzieć z założonymi rękami. Dzięki pożyczce z Powiatowego Urzędu Pracy wraz z mężem założyła sklep spożywczo-przemysłowy i przez kilka lat go prowadziła. W latach 2010-2011 pozyskała środki z Europejskiego Funduszu Socjalnego na rozbudowę i wyposażenie sklepu. W międzyczasie zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, zdobyła kwalifikacje w zawodzie nauczyciela co pozwoliło jej na zmianę ukierunkowania biznesowego.

W 2012 r. założyła Niepubliczne Przedszkole „Kacperek” w Radzyniu Podlaskim. Jako matka dwóch synów chciała, by dzieci chodząc do przedszkola, nie traktowały tego jako przykrego obowiązku, a czerpały z niego przyjemność. Celem przedsięwzięcia było zaszczepienie w dzieciach swoistego pędu do zdobywania wiedzy oraz uwrażliwienia ich na potrzeby innych. W pracy zwraca uwagę na umiejętność pracy w zespole. W chwili obecnej prowadzi wychowanie przedszkolne w dwóch punktach i zatrudnia 30 osób o różnych specjalnościach. Pełni funkcję dyrektora i pedagoga. Prowadzenie przedszkola jest dla niej pasją i wkłada w nią całe serce.

Wyróżnienie w kategorii “Kultura”:

Adam Świć, dyrektor Domu Kultury w Kocku

DSC_2424

Poeta, twórca limeryków, autor tekstów piosenek, felietonista, członek jury wielu konkursów literackich, organizator różnorodnych zdarzeń kulturalnych, ale także miłośnik i znawca wszelakich dyscyplin sportowych. Karierę zawodową rozpoczynał jako nauczyciel – polonista, a jednocześnie promotor twórczości filmowej.

Będąc wieloletnim dyrektorem Radzyńskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji wzniósł Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria” na najwyższy poziom artystyczno-organizacyjny. Dwukrotnie obwoływany Królem Łgarzy, czyli laureatem Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Form Satyrycznych w Bogatyni w 1997 i 2001 r. Od lat autor felietonów „Asior Ptasior Superstar” oraz licznych książek i tomików poezji. Współtwórca i redaktor kwartalnika kulturalnego „Kozirynek”. Obecnie jest dyrektorem  Dom Kultury im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Kocku, ale mieszka w Radzyniu, żyje sprawami naszego miasta i powiatu jako radny Rady Powiatu Radzyńskiego. Gdyby Go spytać czym się zajmuje. Pewnie ze specyficzną dla siebie dozą humoru odpowiedziałby: „robię w kulturze”.

Najlepsza inicjatywa samorządowa/najlepszy samorządowiec  w 2015:

Wiesław Mazurek – wójt Gminy Radzyń Podlaski

DSC_2240

Praca samorządowa jest mu znana od wielu lat. Drugą kadencję pełni funkcję wójta gminy Radzyń Podlaski. Otwarty na współpracę z różnymi środowiskami, dzięki czemu ma trwałe poparcie większości mieszkańców gminy dla swoich działań.

Osiągnięcia:

 • Sala sportowa przy Zespole Szkół w Zabielu
 • Boisko w Brzostówcu
 • Kompleks sportowy w Zbulitowie Dużym
 • Dom Kultury w Białce
 • modernizacja dróg gminnych w Brzostówcu, Paszkach Dużych, do Płudów
 • budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Radowiec
 • zakup samochodu dla OSP Płudy
 • zapewnienie dostępu do Internetu mieszkańcom gminy

Pejzaże Lublina w malarstwie Zofii Skiby

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

I Radzyński Test Wiedzy Ekologicznej

Liczba komentarzy 1

 1. Żan Żil
  04/02/2016

  jak rozumiem jest to nagroda za dany rok. rozumiem, że wójt ma osiągnięcia, przedsiębiorca też za 2015, ale pozostałe 2 nagrody to wyraźnie za całokształt a nie za jakiekolwiek osiągnięcia w 2015… bardzo słabe tłumaczenia/uzasadnienia….

Skomentuj