banner

Elżbieta Dzikowska odsłoniła tabliczkę na Skwerze Podróżników

To już czwarta tabliczka odsłonięta na radzyńskim Skwerze Podróżników. Wczoraj (15.03) do grona uhonorowanych nią globtroterów dołączyła Elżbieta Dzikowska. Lecz tym razem tabliczka jest inna niż wszystkie. Widnieją na niej bowiem dwa odciski łap niedźwiedzia i dwa nazwiska…

Chłodne, marcowe popołudnie nie zniechęciło radzyniaków do przybycia na Skwer Podróżników. Zjawiła się liczna grupa osób, które chciały „na żywo” zobaczyć Elżbietę Dzikowską – autorkę znanego z telewizji programu podróżniczego „Pieprz i wanilia”, które tworzyła wspólnie z mężem Tonym Halikiem.

– Szanowni Państwo, nie ma takiej możliwości, by osoby interesujące się podróżami literaturą oraz filmami podróżniczymi nie znały Elżbiety Dzikowskiej. Podejrzewam też, że i tym, dla tych których podróże nie są czymś powszednim, nazwisko to nie jest również obce. Nic dziwnego ponieważ Elżbieta Dzikowska jest jedną z największych pasjonatek Ameryki Łacińskiej, historykiem sztuki, sinologiem, operatorem filmów i autorką wielu wspaniałych programów dotyczących świata – przedstawił podróżniczkę Robert Mazurek.

Głos zabrał także burmistrz Jerzy Rębek – Myślę, że będę wyrazicielem wszystkich nas jeśli przyznam, że to dla nas ogromny zaszczyt i wielka przyjemność spotkać taką osobę jak pani Elżbieta Dzikowska. Chcę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie poruszony tym spotkaniem. Spotykaliśmy się rodzinnie przed ekranem telewizora, aby posłuchać tych przepięknych opowieści ze świata. Włodarz miasta wyraził uznanie dla organizatora tego spotkania – Roberta Mazurka oraz przypomniał, że Elżbieta Dzikowska pochodzi z Międzyrzeca Podlaskiego.

Następnie Robert Mazurek przybliżył zebranym sylwetkę podróżniczki, po czym nastąpiło odsłonięcie tabliczki, na której obok nazwiska globtroterki, widnieje również nazwisko jej męża – Tony’ego Halika. – Mówiąc Elżbieta Dzikowska jednym tchem dodajemy zawsze Tony Halik. Razem są jak tytułowy pieprz i wanilia – nierozłączni. Niedźwiedź, który dumnie widnieje w herbie Radzynia zostawi dzisiaj na Skwerze Podróżników swoje dwa odciski – powiedział inicjator Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami.

– Jestem bardzo wzruszona – przyznała po odsłonięciu tabliczki Elżbieta Dzikowska. – Ja, obywatelka mojego byłego powiatu, nie sądziłam, że to co robiłam ja i mój mąż Tony Halik, będzie tutaj aż tak docenione. Nasze programy otwierały kiedyś okno na świat, kiedy było zamknięte. Teraz ja staram się otwierać okno na Polskę – powiedziała podróżniczka.

Po odsłonięciu tabliczki odbyło się spotkanie z Elżbietą Dzikowską w I LO. Relacja już wkrótce.

Nastoletni włamywacze

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Odkryć piękno pieśni wielkopostnych

Skomentuj