banner

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, czyli anioły są wśród nas

W piątkowe, słoneczne i ciepłe przedpołudnie przy kaplicy Aniołów Stróżów proboszcz parafii św. Anny, ks. Henryk Och odprawił Mszę św. w intencji nauczycieli oraz wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu.

Oprócz społeczności szkolnej z dyrektor SOSW, Małgorzatą Popek w liturgii uczestniczyli:  wicestarosta powiatu radzyńskiego, Jan Gil; dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Ewa Grodzka, Bożena Marcinkowska, dyrektor Gimnazjum Nr 2; Cezary Czarniak, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2, pracownik Archiwum Państwowego w Radzyniu, dr Joanna Kowalik-Bylicka.

-Wszystkich Was czynię tymi, którzy otrzymają z nieba anielską moc do pełnienia zadań, które przed nami stawia Bóg – mówił do zgromadzonych podczas kazania ks. Och.- Wszyscy mamy w życiu jakąś misję, jakieś wielkie zadanie. Aniołom taką misję Bóg przekazał, żeby szli w Jego imię między ludzi na ziemię i przekazywali najlepsze informacje i wieści. 

Przypisywane słowa Aniołowi Gabrielowi to „Bóg mocą”, zawołanie Archanioła Michała, który stoczył zwycięski bój z zastępami szatańskich  orszaków pod wodzą Lucyfera,  było „Któż jak Bóg?”. 

Bóg jest uzdrowieniem – to wpisane jest w imię św. Rafała, który pośpieszył z misją uzdrowienia do Tobiasza. Także ta codzienna, złączona z misją danego nam Anioła Stróża,. Niech Aniołowie wciąż przybywają do nas, niech otwiera się niebo, abyśmy mieli łatwiej iść po tej ziemi przez jak najdłuższy czas, po tym jak najciekawszym, radosnym szlaku, jaki wskaże nam Bóg. 

Celebrans odniósł się pośrednio do loga SOSW, cytując słowa Saint-Exuperego, który ustami Małego Księcia mówił, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

Tajemnica życia duchowego jest złączona z naszymi aniołami. Najczęściej, rysując kogoś, kto ma piękną duszę, jest kimś wielkim dorysowuje mu się skrzydła. Tak przedstawiani są aniołowie. Czasem jako małe dzieci, czasem jako dorośli – ale we wszystkich obrazach są Bożymi posłańcami. To na ludzki sposób przedstawia się aniołów, trochę podobnych do nas. A chcielibyśmy, abyśmy w naszej duszy, życiu i czynach trochę ich naśladowali. 

Te dni, które teraz przeżywacie to ciągłe myślenie o tym, jak być aniołem. Takim, by przynosić radość, dobre wieści rodzicom, dziadkom, może wciąż pochylającym się nad Wami wychowawcom. Czuwa nad nami dyrekcja, wiele instytucji – ludzie, którzy pochylają się z anielską cierpliwością i z wielką miłością. 

Aniele Boży, ty zawsze przy nas stój, w naszej codzienności, czuwaj nad naszą szkołą. Każdemu z nas jest dany dobry anioł. Ks. Och przywołał także postać patrona dnia (30 września), czyli św.Hieronima.

Oprawę muzyczną przygotowała grupa rodziców, nauczycieli i wychowanków, którzy po skończonej Mszy św. zaśpiewali zgromadzonym. min. polską wersję „Allelujah” Cohena czy „Ty tylko mnie poprowadź” Tomka Kamińskiego. W organizację i pomoc włączyli się także wolontariusze z Gimnazjum Nr 2.

 

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Wystawa z pleneru „Dolina Tyśmienicy”

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Miejsce, gdzie działo i dzieje się dobro

Skomentuj