banner

Blizna na twarzy Ojczyzny – uroczystości na Uroczysku „Baran”

Dziś, na Uroczysku „Baran” odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne w hołdzie pomordowanym 43 żołnierzom AK. Wzięli w nich udział parlamentarzyści, władze lokalne, miejscowa społeczność i liczni goście. Mszę świętą odprawiał i homilię wygłosił proboszcz parafii Św. Filipa Neri z Kąkolewnicy, ks. Janusz Sałaj. Po liturgii przyznano okolicznościowe wyróżnienia -tytuł „Honorowego obywatela Gminy Kąkolewnicy” otrzymał dr Szczepan Kalinowski, pośmiertnie odznaczona została jako „Zasłużona dla Gminy Kąkolewnica” śp. Stanisława Kośmider.

Zgromadzonych powitał Wójt Gminy Kąkolewnica, Zbigniew Ładny, który zwrócił uwagę na liczne rocznice, przypadające na ten rok: 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 200-lecie diecezji siedleckiej i 600-lecie powstania Kąkolewnicy. Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka, który skierował list intencyjny.

W uroczystości uczestniczyły rodziny pomordowanych: Maria Czerska, Anna Celińska, Barbara Jędrych, Zofia Baczyńska, Janina Kurowska, Krystyna Marczewska, pp. Celina i Józef Prusowie, Jarosław Prus, Lucjan Banaszkiewicz, Wojciech Niewęgłowski, Grzegorz i Krzysztof Drozdowscy.

Swoje poczty wystawiło Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” Inspektorat Radzyń.

Kazanie ks. Sałaja

-Gdyby te drzewa, pod którymi leżą ciała pomordowanych,  mogły przemówić, powiedziałyby na pewno: dziękujemy Wam, za to, że wciąż o nas pamiętacie, że nas kochacie, że trwacie w naszej intencji przy Bogu.

Podziękowaliby wszystkim posłom, senatorom, sprawującym władzę lokalną za to – na ile was znam –  za ten wielki trud, który wkładacie, by nasza Ojczyzna Polska zawsze była Polską, że tyle pracy i wysiłku, nie szczędzicie potu , aby pomóc tym ludziom żyć godnie, dobrze i w duchu polskości- powiedział na zakończenie Mszy św. celebrans, dziękując za organizacyjny trud Wójtowi Gminy Kąkolewnica oraz nauczycielom i wychowawcom, którzy przekazują wartości oparte na naturze, na Bogu, na Jego przykazaniach. Którzy nazywają, że dewiacje zawsze pozostaną dewiacjami, że zło pozostanie złem i należy się przed nim bronić.

Podziękowaliby rodzicom, którzy wciąż troszczą się, by ich dzieci wyrosły na prawych, mądrych obywateli tej polskiej ziemi i świętych chrześcijan.  Podziękowaliby swoim współbraciom, żołnierzom za to, że bronią naszej Ojczyzny, a kiedy trzeba w słońcu, w spiekocie stoją, oddając im honor.

Tytuł „Honorowego obywatela Gminy Kąkolewnica” otrzymał  decyzją Rady Gminy dr Szczepan Kalinowski.

Uzasadnienie tytułu (od 1.28)

Wystąpienie uhonorowanego

Tytuł „Zasłużony dla Gminy Kąkolewnica” otrzymała pośmiertnie, śp. por. Stanisława Kośmider, ps. „Lilka”. Łącznika majora  Konstantego Witkowskiego, komendanta obwodu radzyńskiego 35. Pułku Piechoty AK, stacjonującego w lasach kąkolewnickich. Uczestniczka akcji „Burza” jako sanitariuszka. Z ojcem na poczcie niszczyła donosy na Gestapo, nosiła meldunki, pomagała partyzantom. Założyła pocztę w Kąkolewnicy, będąc jej naczelnikiem. Mimo represji, zawsze uśmiechała się do ludzi – usłyszeliśmy w laudacji.- Jej postawa zasługuje na uznanie.

Swoją mamę wspominały jej dzieci:

„Swoje życie oparła na czterech fundamentach: Bóg-Honor-Ojczyzna-Rodzina”

 

zdj.: Tadeusz Kierych

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

XXXI Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w ZSP

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Dni Radzynia, dzień I

Skomentuj