banner

Burmistrz odpowiada na Wasze pytania, cz. II

Dziś kwestia zagospodarowania pałacowych tuneli i szansach na odzyskanie eksponatów dla potencjalnego muzeum.

Lista czytelnika:

Zagospodarowanie pałacu Potockich oraz tuneli

Lochy

-To wymaga ogromnych nakładów finansowych. W przyszłości- bliżej nie mogę tego określić, to jest ponad moje możliwości – na pewno ktoś znajdzie pieniądze na to, żeby te lochy udostępnić zwiedzającym. Na pewno jest to bardzo duża atrakcja – nie tylko dla mieszkańców Radzynia, ale dla wszystkich turystów. Ale to nie na ten czas. Musimy najpierw zrobić to, co jest na powierzchni, żeby zabezpieczyć to przed zniszczeniem – odpowiedział Jerzy Rębek.

-Posłużę się przykładem – widzicie Państwo, jak wygląda mur oporowy. Przed kilkunasty laty ktoś prawdopodobnie przyjął złą technologię. Taką, która w tej chwili stwarza ogromne zagrożenie, nie tylko opadają płaty tynku, ale z fragmentami cegieł. To była nieodpowiednia technologia. W tej chwili  mam niemal codzienny kontakt z konserwatorami – są już takie technologie, które umożliwiają dobre zabezpieczenie tych murów. Najpierw musimy zrobić to, co jest na powierzchni.

Eksponaty

-Też o tym słyszałem, ale nie ma takiej pełnej dokumentacji, jakie elementy wyposażenia naszego pałacu są w Kozłówce, jakie są w Wilanowie – bo są, ale to jeszcze nie na tym etapie. Odzyskanie tych eksponatów będzie  bardzo trudnym przedsięwzięciem. W różnych okolicznościach tam się znalazły. Po pierwsze – były one przekazane decyzją ówczesnych właścicieli, były też przemieszczone w sposób jakiś mniej formalny, ale ciężko będzie tego dowieść. To nie jest łatwe zadanie, będzie to wymagało w przyszłości wielu prac nie tylko dla administracji, ale i prawników, jeśli w ogóle to będzie możliwe. 

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

W sieci: wczoraj w Szkole Podstawowej w Białej

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Co z drogą do B. Brauna?

Skomentuj