banner

„Czetwertyńscy – więźniowie Zamku Lubelskiego”

Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim zaprasza na spotkanie społeczności szkolnej z przedstawicielami Rodziny Czetwertyńskich, któremu towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Muzeum Lubelskie „Czetwertyńscy – więźniowie Zamku Lubelskiego”. Spotkanie odbędzie się w środę,  15 listopada 2017 r. w budynku ZSP w sali nr 153a o godzinie 11.30.

Zamek w Lublinie w 1947 r. Po wojnie przez 10 lat funkcjonowało tam jedno z najcięższych komunistycznych więzień.

Wystawa przypomina i upamiętnia bohaterskie życiorysy członków rodziny Czetwertyńskich. Walka o niepodległość Polski jest głęboko zakorzeniona w rodzinie Czetwertyńskich – bezpośredni przodek bohaterów wystawy – Włodzimierz, brał czynny udział w powstaniu styczniowym za co został zesłany na Syberię. Jego ojciec Kalikst z kolei był powstańcem listopadowym.

Wystawa przedstawia m.in. sylwetki braci – Ludwika i Seweryna, syna Ludwika – Stanisława, oraz dzieci Seweryna – Stefana Andrzeja, Jerzego Włodzimierza, Marii Józefy, oraz wnuczki „Maryjki”. Wszyscy związani byli czynnie z ruchem oporu i organizacjami niepodległościowymi, za co zostali aresztowani przez gestapo, przesłuchiwani „Pod Zegarem” i osadzeni w więzieniu na Zamku Lubelskim. Z lubelskiego więzienia trafili do niemieckich obozów koncentracyjnych KL Auschwitz, KL Buchenwald i KL Ravensbrück.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Święto Niepodległości w Białce

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

W sieci: radzyńskie obchody Święta Niepodległości

Skomentuj