banner

Czterdzieści lat minęło…

W 2015 r. Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim świętuje jubileusz 40-lecia istnienia. Z tej okazji licealiści przygotowali wystawę fotografii, której wernisaż odbędzie się 17 września (czwartek) o godz. 18.00 w sali balowej korpusu głównego radzyńskiego pałacu Potockich. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Artur Orzech, autor książki podróżniczej pt. „Wiza do Iranu”. Wstęp wolny.

40 lat działalności Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK nr 21 przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim (1975-2015)

Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK (SKKT PTTK) przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim zostało założone 17 IX 1975 r. i otrzymało numer ewidencyjny 21. Pierwszym opiekunem Koła został pan mgr Rudolf Probst (1923-2015), nauczyciel biologii i języka niemieckiego, wcześniej dyrektor szkoły i były żołnierz Armii Krajowej.

fot1
Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK (SKKT PTTK) przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim zostało założone 17 IX 1975 r. i otrzymało numer ewidencyjny 21.

Koło kontynuowało bogatą tradycję ruchu krajoznawczego w liceum, który w latach 50-tych i 60-tych, do początku lat 70-tych był realizowany przez Szczep Harcerski „Węzeł”. Opiekę nad nim sprawował śp. druh Mieczysław Stagrowski (1909-1986), wieloletni nauczyciel języka łacińskiego w liceum, autor pierwszego turystycznego informatora o Radzyniu Podlaskim.

SKKT PTTK nr 21 już na początku swojej działalności odnotowało kilka spektakularnych sukcesów. Członkowie Koła w 1976 r. uczestniczyli w Ogólnopolskim Zlocie Turystycznym w Przemyślu. W 1981 r. zajęli I miejsce w eliminacjach wojewódzkich IX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK i reprezentowali woj. bialskopodlaskie na finale centralnym.

Każdego roku młodzież skupiona w Kole brała udział w organizowanych przez radzyński Oddział PTTK rajdach pieszych, w tym w Pieszym Rajdzie Kleebergowskim (w październiku) oraz w Rajdzie Zwycięstwa – najczęściej trasami bitew partyzanckich w Lasach Parczewskich (w maju).

Od 1 IX 1983 r. do 31 VIII 2004 r. funkcję opiekuna SKKT PTTK nr 21 przy I Liceum Ogólnokształcącym pełnił pan mgr Tadeusz Pietras, nauczyciel historii i wicedyrektor szkoły. Praca członków Koła skoncentrowała się na przygotowaniach i udziale w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym PTTK.

Członkowie Koła pod opieką pana mgr Tadeusza Pietrasa uczestniczyli w wielu imprezach turystyki kwalifikowanej. Były to rajdy piesze (m.in. Ogólnopolski Rajd Świętokrzyski, Rajd Spółdzielczości Mieszkaniowej, Zimowe Rajdy Nadbużańskie w latach 1985-1986 oraz Rajd Zwycięstwa Szlakami Bitew Partyzanckich w Lasach Parczewskich), rowerowe (Szlakiem Sienkiewicza do Woli Okrzejskiej, Szlakiem Wyznań i Kultur do Włodawy, Holi i Sosnowicy) oraz marsze na orientację, które od początku lat 90-tych stały się specjalnością radzyńskiego Oddziału PTTK.

1 IX 2004 r. opiekunem SKKT PTTK nr 21 przy I Liceum Ogólnokształcącym został pan mgr Robert Mazurek, nauczyciel wychowania fizycznego, wcześniej uczeń liceum i bardzo aktywny członek Koła.

Nowy opiekun SKKT PTTK kontynuował dotychczasowe formy pracy oraz wprowadził wiele nowych pomysłów. Są to m.in.: organizowana w ferie zimowe impreza turystyczno-rekreacyjna „Zima w Mieście”, Szkolny Konkurs Fotograficzny, Szkolna Impreza na Orientację czy projekt „W piątek rowerem” promujący zdrowy styl życia, rozwój kultury fizycznej oraz bezpieczną jazdę rowerem – najtańszym i ekologicznym środkiem transportu.

Pod opieką pana mgr Roberta Mazurka uczniowie I LO w Radzyniu Podlaskim każdego roku uczestniczą w wielu imprezach turystyki kwalifikowanej. Są to: Rajd Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa (wrzesień), Pieszy Rajd Kleebergowski (październik), Radzyńskie Marsze na Orientację „Azymuciak” (listopad), Marsze na Orientację pamięci Doroty i Andrzeja Miąskiewiczów (marzec) oraz Wiosenne Marsze na Orientację „WIOSnO” (kwiecień).

fot2
Zima nie oznaczała, że turyści z liceum zawieszali swoje plecaki „na kołku”, czego przykładem może być udział w Zimowych Rajdach Nadbużańskich organizowanych przez Oddział PTTK w Radzyniu Podlaskim.

W 2006 r. członkowie SKKT PTTK uczestniczyli w spotkaniu ze słynną podróżniczką, Elżbietą Dzikowską. Okazją do spotkania była promocja najnowszej książki pani Elżbiety pod tytułem „Groch i kapusta czyli podróżuj po Polsce”. Z kolei w 2007 r., na zaproszenie opiekuna Koła, Radzyń Podlaski odwiedził Janusz Sapa – redaktor naczelny legendarnego pisma „Poznaj Swój Kraj”.

SKKT PTTK jest inspiratorem bardzo wielu imprez krajoznawczych w szkole. Dzięki temu, że w jego skład wchodzą uczniowie z większości klas, są oni współautorami wycieczek w tym wielodniowych w Karkonosze, Tatry, Pieniny, Bieszczady, biwaków, zielonych szkół oraz bardzo ciekawej imprezy, jaką były 12-dniowy obóz szkoleniowy w Krakowie oraz obóz językowy w Karpaczu. W 2009 r. odbył się I Zlot Członków i Sympatyków Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim.

Trzy lata z rzędu, tj. w 2007, 2008 i 2009 r., w następstwie bogatej i wartościowej działalności, SKKT PTTK nr 21 przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim otrzymało, przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Zarząd Główny PTTK, tytuł najaktywniejszego Koła w Polsce.

fot3
Działalność Koła stanowi istotny wkład w realizację programu wychowawczego szkoły oraz planu pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, szczególnie w części dotyczącej wychowania patriotycznego.

W 2011 roku Minister Sportu i Turystyki, na wniosek Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, odznaczył I LO w Radzyniu Podlaskim Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Turystyki”. W tym samym roku pan Tadeusz Pietras został uhonorowany wyróżnieniem w postaci dyplomu i medalu „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. Ceremonia wręczenia odznaczenia miała miejsce 20 IX 2011 r. pod patronatem i z osobistym udziałem Ministra Edukacji Narodowej, pani Katarzyny Hall.

W 2012 r. Koło zainicjowało cykl imprez pod nazwą „Radzyńskie spotkania z podróżnikami”, które od samego początku zdobyły renomę i szerokie grono stałych bywalców. Od tego czasu spotkania odbywają się co kwartał i za każdym razem dają gwarancję ciekawego tematu, barwnej opowieści, spotkania z nietuzinkową osobowością podróżnika. I oczywiście zdobycia szerokiej wiedzy o dalekich, egzotycznych lub też tajemniczych miejscach, odległych nie tylko geograficznie, ale również kulturowo. Do chwili obecnej w Radzyniu gościło już kilkunastu podróżników, w tym m.in. Jarosław Kret, Arkady Radosław Fiedler, Tadeusz Chudecki, Wojciech Cejrowski i Aleksander Doba.

Pięciokrotnie drużyny Koła zdobywały I miejsce w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK i reprezentowały woj. bialskopodlaskie (po reformie administracyjnej w 1998 r. woj. lubelskie) na finałach centralnych. Było to w 1981 r. w Bachotku (woj. toruńskie), w 1989 r. w Pokrzywnej (woj. opolskie), w 1998 r. w Szczecinie (woj. szczecińskie), w 2002 r. w Biłgoraju (woj. lubelskie) i w 2014 r. w Barlinku (woj. zachodniopomorskie). Największym sukcesem licealiści zakończyli udział w ostatniej z wymienionych edycji, gdzie drużyna Koła zajęła II miejsce w kraju!

fot4
Największą popularnością wśród licealistów cieszą się obecnie turystyczne marsze na orientację, które od początku lat 90-tych stały się specjalnością radzyńskiego Oddziału PTTK.

Wieloletnia praca SKKT znajduje odzwierciedlenie w kronikach. Szczególnie tomy zawierające dokumentację pracy z lat 2004–2015 są prowadzone w sposób niezwykle profesjonalny.

Praca SKKT PTTK stanowi istotny wkład w realizację programu wychowawczego szkoły oraz planu pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, szczególnie w części dotyczącej wychowania patriotycznego. Organizowane i współorganizowane w ostatnim czasie przez SKKT PTTK imprezy na orientację stanowią bardzo ciekawą ofertę spędzenia wolnego czasu, będącą alternatywą dla wielu najczęściej mało wartościowych programów telewizyjnych czy nawet dla alkoholu i narkotyków. Udział młodzieży w tak wielu imprezach turystycznych i krajoznawczych, które w większości mają miejsce na terenie Radzynia Podlaskiego i powiatu radzyńskiego to najlepsza okazja do ukazywania bogatej historii i dorobku kulturalnego naszej „Małej Ojczyzny”.

fot6
Opiekunowie SKKT PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim – (od prawej) Rudolf Probst, Tadeusz Pietras i Robert Mazurek.

***

Zdj. „tytułowe” – licealiści skutecznie realizują projekt „W piątek rowerem”, którego celem jest promocja zdrowego stylu życia, rozwoju kultury fizycznej oraz bezpiecznej jazdy rowerem – najtańszym i ekologicznym środkiem transportu.

ORZECH_PLAKAT

Czytanie jest cool – wywiad z Grażyną Kratiuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Wojskowe tradycje Radzynia – zaproszenie na prelekcję

Skomentuj