banner

Dni Radzynia, dzień V

II dzień Radzyńskich Dni Fotografii i warsztaty Rafała Sieka o „Fotografii przyrodniczej”. Wieczorem, warsztaty plenerowe, prezentacje autorskie. Od godz. 10.00 w holu głównym pałacu Potockich można oglądać wystawę Wiesławy Bajko „Ptak polski”. Zapraszamy!

Zajęcia poprowadzi Rafał Siek – pochodzi z Lubelszczyzny.

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. Członek Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Roztoczańsko-Podkarpacki i członek-założyciel stowarzyszenia EUROKRESY. Od 1995 roku posiada uprawnienia do wstępu na teren rezerwatów przyrody oraz do fotografowania i filmowania najrzadszych gatunków zwierząt występujących w Polsce. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych, pokazów i diaporam.

Zdjęcia jego autorstwa publikowane są w różnego rodzaju albumach m.in. „Skarby Naszej Przyrody”, „W Lasach Podkarpacia”, „Poleski Park Narodowy”, „Atlas Zwierząt Chronionych”; książkach „Ujście Wisły”, „Dolina Środkowej Wisły”, „Ptaki Polski”, „Ptaki Lubelszczyzny”, „Przyroda Polesia”; przewodnikach, licznych kalendarzach czy na plakatach promujących polską przyrodę. Współautor albumu „Małopolski Przełom Wisły z lotu ptaka”. Współpracuje z redakcjami czasopism o tematyce przyrodniczej.
W 2007 roku zdobył tytuł Fotografa Roku ZPFP ORP. W latach 2005 – 2010 współpracował z firmą KRUK Artur Tabor jako operator kamery w filmie przyrodniczym.

Fotografowanie przyrody to dla mnie najwspanialsza przygoda i sens życia.

To możliwość spełniania się w wielu dziedzinach. Buduję najprzeróżniejsze ukrycia, aby potem powiesić je w koronach drzew lub na szczycie aluminiowej drabiny. Inne zaś umieszczam na pontonie czy dachu samochodu. Potem siedzę w nich po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt godzin, stając się w ten sposób niewidoczny dla zwierząt. Przemierzam setki kilometrów by spotykać ciekawych ludzi lub w samotności mieszkać tydzień na bagnach. Często oglądam wschody i zachody słońca i dziękuję Panu Bogu, że mogę przebywać w różnych przepięknych miejscach”.

Wiesława Bajko, autorka wystawy– pisze o sobie – Przyroda mnie ciekawiła właściwie od zawsze, natomiast ptaki i ich fotografowanie dopiero od lat dziesięciu, za sprawą dzięcioła zielonego, któremu fotografię zrobiła córka. Bardzo wtedy zapragnęłam także takie zdjęcie zrobić i długo to trwało zanim marzenie się spełniło. Najpierw musiałam opanować sztukę fotografowania, trwa to do dziś zresztą, bo nadal się uczę.

Poznawałam i poznaję wiele gatunków ptaków, o istnieniu których nie miałam pojęcia, ich wygląd, nazwy, zwyczaje, środowisko. Pasjonuję się fotografią ptaków od tylu lat, a nadal bardzo mnie to hobby pochłania, podziwiam wszystkie ptaki od mysikrólika do bielika i chcę rozwijać swoje umiejętności, by ich piękno oddawać jak najlepiej.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Kamień węgielny pod warsztaty przy ZSP

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Sesja na medal

Skomentuj