banner

„Do Rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan” Radzynia

Szanowni Państwo! Pierwszego marca 2016 roku kolejny raz Polacy uczczą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto, które zostało ustanowione z inicjatywy Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i po raz pierwszy obchodzone w 2011 r.

Pomimo niedługiego stażu, święto szybko zyskało ogromną popularność, zwłaszcza w młodym pokoleniu, co wiele mówi o społecznych oczekiwaniach (dotąd tłamszonych) związanych z pragnieniem przywrócenia prawdy historycznej, panowaniem prawdy w życiu społecznym i uhonorowania przez państwo polskie osób walczących z komunizmem. Od trzech lat, dzięki aktywności społecznej i oddolnym działaniom, uroczysty przebieg święto to ma również w Radzyniu Podlaskim, a jego kulminacyjnym momentem jest Marsz Żołnierzy Wyklętych.

Zbliżającym się kolejnym obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2016 roku pragniemy nadać szerszy niż dotychczas charakter. Poza Marszem Żołnierzy Wyklętych chcemy zachęcić administrację samorządową i państwową, prywatne podmioty i organizacje społeczne a także osoby indywidualne do włączenia się do obchodów poprzez inicjowanie własnych przedsięwzięć mających na celu uczczenie pamięci żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pierwsi sprzeciwili się komunistycznemu zniewoleniu i ponieśli za to ofiary, z ofiarą życia włącznie.

Pragniemy, by przedsięwzięcia te wpisały się w kalendarium obchodów, które wypełnią cały tydzień poczynając od niedzieli 28 lutego a kończąc na sobocie 5 marca 2016 roku. W tym celu stworzyliśmy stronę internetową: RADZYŃSKI DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, której zadaniem jest informowanie o wszystkich wydarzeniach, które będą organizowane z tej okazji, a także pomaganie w planowaniu i koordynowaniu poszczególnych imprez. W pozostałej części roku będzie mogła informować szerzej o radzyńskich Żołnierzach Wyklętych.

Zwracam się do wszystkich instytucji, szkół i organizacji społecznych funkcjonujących na terenie naszego miasta i powiatu z prośbą o włączenie się w obchody Radzyńskiego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zachęcając do udziału w już zaplanowanych imprezach uprzejmie proszę o informację o innych planowanych przedsięwzięciach, które zostaną umieszczone na naszej stronie internetowej.

Dariusz Magier

archiwozof

Młodzież uczci pamięć Rudolfa Probsta

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Nietrzeźwy 51-latek uratowany przed wychłodzeniem

Skomentuj