banner

Droga Krzyżowa z Żołnierzami Wyklętymi

To będzie Droga Krzyżowa, w której rozważania prowadzone we własnym sumieniu zderzą się z trudami wędrówki. Walka ze słabościami fizycznymi zanurzona w duchowych rekolekcjach wymuszonych regułą milczenia. Radzyńska Droga Krzyżowa z Żołnierzami Wyklętymi. Nabożeństwo dla ludzi o odważnych sercach, bo tylko tacy mogą iść do Chrystusa drogą Żołnierzy Wyklętych.

Katolik to nie niedołęga, ale zdolny, przedsiębiorczy, służący dobru i walczący ze złem – pisał do swego synka przed egzekucją ostatni prezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ppłk Łukasz Ciepliński, zamordowany przez komunistów 1 marca 1951 roku strzałem w tył głowy.

Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim oraz Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość Inspektorat Radzyń zapraszają na plenerową Drogę Krzyżową w piątek 4 marca 2016 r. o godz. 19.30. Patronami i bohaterami tej modlitwy będą Żołnierze Wyklęci, ich bohaterstwo, słowa a także niezłomna postawa w umiłowaniu Boga i Ojczyzny. To będzie przedmiotem rozważań w czasie marszu.

Trasa Drogi Krzyżowej liczy ok. 25 km i będzie przebiegać trasą: Radzyń Podlaski – Zabiele – Paszki Duże – Wrzosów – Stara Wieś – Borki – Sitno – Adamki – Zabiele – Radzyń Podlaski (link do trasy).

Zainteresowani udziałem w Drodze Krzyżowej, którzy chcą otrzymać tekst specjalnie przygotowanych na tę okazję rozważań, proszeni są o wysłanie wiadomości e-mail na adres: zr_ost@go2.pl.

Zbiórka pod głównymi schodami do Sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim o godz. 19.25.

REGUŁY

Zanim zdecydujesz się wziąć udział w tym swoistym nabożeństwie, zapoznaj się z poniższymi informacjami i zdecyduj, czy chcesz podjąć wyzwanie:

 1. Droga Krzyżowa polega na pokonaniu w nocy trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami.
 2. Ma charakter indywidualny, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły.
 3. Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorąc w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność.
 4. Zapoznaj się z przebiegiem trasy i oceń, czy jesteś w stanie ją przejść . Decydując się na udział bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie sprawy związane z tym wydarzeniem.
 5. W czasie Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej (Zabiele, krzyż na końcu wsi). Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji.
 6. Zgodnie z prawem przejście ma charakter długiego spaceru.
 7. Nie planuj nadmiernie długich postojów.
 8. Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni, należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego.
 9. Poruszać się można w grupach mniejszych niż 10-cio osobowe.
 10. Rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę.
 11. Pamiętaj, że w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska.

Zanim wyruszysz z domu koniecznie:

 • przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka,
 • weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,
 • miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),
 • sprawdź lokalną prognozę pogody,
 • poinformuj bliskich o planowanym wyjściu, zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z kontynuowania Drogi Krzyżowej; pamiętaj, że jest w nią wpisane ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia,
 • zapoznaj się z przebiegiem i charakterem wybranej trasy.
 • pamiętaj, że zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi.

Warto:

 •  mieć kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking),
 •  wziąć ze sobą GPS, pliki z wgranymi śladami tras można ściągnąć ze strony, mieć mapę obszaru, po którym przebiega trasa

droga krzyżowa

 

 

Poznaj tajniki Nordic Walking!

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

II dzień „Spiżarni Teatralnych Smaków”

Skomentuj