banner

Fortepian, skrzypcowy duet, piękne głosy, czyli czar operetek

Wczoraj, 27 stycznia w ACK „Chatka Żaka” w Lublinie odbyła się Noworoczna Gala Wiedeńska. Nie zabrakło na niej grona radzyniaków, którzy oklaskiwali artystów, występujących na co dzień w Filharmonii Dolnośląskiej, Filharmonii Sudeckiej i Opery Wrocławskiej. Był to wieczór pełen humoru, gęsto sypiących się ze sceny żartów, ciętych ripost muzyków i dobrej zabawy z publicznością.

Pianista energicznym ruchem obniża swoje siedzisko.

-Co robisz? – pyta jego kolega ze sceny, Andrzej Tulik

Zniżam się do poziomu skrzypka

Ten i wiele innych zabawnych scenicznych „skeczów”, żarty i sympatyczne docinki pozostaną na długo w pamięci publiczności. Karnawałowe przebieranki, próba łapówki, piłkarski gest „czyszczenia butów” czy publiczny zakład o umiejętności ubarwiały bogaty program młodych artystów. Wyjątkowym utworem, lekko odbiegającym od przewodniego motywu operetkowego był „Moon river” z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego” i punktowe światło na pianistę z dużym dystansem – Piotra Łukaszczyka.

Zabrzmiały największe przeboje króla walca – Johanna Straussa, nie zabrakło także popisowych arii z najsłynniejszych operetek „Zemsta nietoperza”, „Baron cygański”, „Wesoła Wdówka”, „Księżniczka Czardasza”(odtańczoną przez Katarzynę Staroń-Bogacz) oraz „Kraina Uśmiechu”. Publiczność usłyszy m.in.: Walc „Nad Pięknym Modrym Dunajem”, Arię Barinkaya „Wielka sława to żart”, Duet wszech czasów „Usta milczą dusza śpiewa” czy polkę „Tritsch- Tratsch”.

Prócz pięknych głosów, ucho i oko cieszyło staranne prowadzenie koncertu, swoiste aktorskie granie sceny spotkania, dostojnego tańca, miłosnej schadzki kochanków.

Na bis muzycy umiejętnie wpletli w refren nieco weselne: „I jeszcze jeden i jeszcze raz”.

Wystąpili:

Katarzyna Staroń-Bogacz – sopran

Emilia Zawisza – skrzypce

Tomasz Tracz – tenor

Piotr Łukaszczyk – fortepian

oraz prowadzący koncert, Andrzej Tulik – skrzypce

zdj.: Tadeusz Kierych

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

15 czerwca Radzyń gościć będzie abp Dziwisza

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Ekstrema(lni) pod siatką

Skomentuj