banner

Harmonogram uroczystości z okazji 600–lecia lokacji Kocka

Na konferencji prasowej z udziałem burmistrza Kocka, Tomasza Futery, wiceburmistrza miasta, Macieja Tracza oraz dyrektora Domu Kultury, Adama Świcia zaprezentowano harmonogram planowanych uroczystości jubileuszowych z okazji 600–lecia lokacji miasta  w 2017 r. Wielu mieszkańców naszego miasta z pewnością skorzysta z bogatej oferty kulturalnej, tym bardziej, że nie zabraknie radzyńskich akcentów.

Wiceburmistrz Kocka, Maciej Tracz przedstawia harmonogram wydarzeń, 17.02. 2017

1. 5 kwietnia odbędą się środowiskowe obchody 76 – rocznicy śmierci Generała Franciszka Kleeberga – patrona Szkoły Podstawowej w Kocku. W ramach uroczystości planowany jest apel pamięci z udziałem żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, uroczysta Msza Święta oraz część artystyczna w wykonaniu orkiestry wojskowej i młodzieży szkolnej.

2. Na sobotę 20 maja w godzinach 10.00 – 15.00 planowany jest mini-event na placu Anny Jabłonowskiej, którego główną atrakcją będzie pokaz starych pojazdów (około 300 sztuk) przygotowywany we współpracy z warszawskim Stowarzyszeniem Miłośników Fiata 125 P. Oprócz prezentacji pojazdów odbędą się konkursy i występy sceniczne.

3. Na 24 i 25 czerwca (sobota i niedziela) planowane są Jubileuszowe Dni Kocka. W sobotę na stadionie miejskim odbędzie się festyn o charakterze sportowo – rekreacyjnym z meczem towarzyskim KS Polesie Kock – Górnik Łęczna, zaś w niedzielę festyn rodzinny na rynku w Kocku z występami lokalnych i zaproszonych wykonawców (Lombard, Don Wasyl) oraz gwiazdy wieczoru (Zenon Martyniuk).

4. W okresie letnim planowane jest odsłonięcie posągu księżnej Anny Jabłonowskiej na miejskim rynku, połączone z pokazem tańca dawnego.

5. Również latem planowane jest poświęcenie i odsłonięcie na rynku w Kocku kamiennego obelisku z pamiątkową tablicą upamiętniające Bitwę Warszawską i rolę kontruderzenia znad Wieprza w rozstrzygnięciu tej batalii, wzbogacone referatem okolicznościowym.

6. Jesienią odbędzie się sesja naukowa poświęcona historii miasta i gminy Kock połączona z promocją historycznej monografii Kocka przygotowywanej przez zespół historyków pod redakcją profesora Dariusza Magiera oraz koncertem Kameralnej Orkiestry Akordeonowej ARTI SENTEMO  z Radzynia Podlaskiego pod dyrekcją Zbigniewa Czuryły.

7. Na sobotę 30 września planowane są XXIII Ogólnopolskie Biegi Uliczne Pamięci Generała Franciszka Kleeberga. To impreza cykliczna, w której corocznie bierze udział kilkuset biegaczy, nie tylko z terenu gminy, ale także z innych stron kraju i zza granicy. W godzinach popołudniowych odbędzie się koncert laureatów XIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Pieśń Ojczyzny Pełna” połączony z podsumowaniem konkursów jubileuszowych zorganizowanych przez szkoły gminne, bibliotekę publiczną i dom kultury.

8. W niedzielę 1 października odbędą się uroczyste obchody 78. rocznicy Ostatniej Bitwy Wojny Obronnej 1939 roku, które otworzy uroczysta, polowa msza święta pod pomnikiem Generała Franciszka Kleeberga. W ramach uroczystości planowany jest również apel pamięci z udziałem żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, przelot i pokaz Zespołu Akrobacyjnego „Biało – Czerwone Iskry”, występ orkiestry wojskowej oraz rekonstrukcja historyczna. Na ten dzień planowane jest także uroczyste otwarcie Kockiego Muzeum Multimedialnego oraz odsłonięcie tablic pamiątkowych przy pomniku Generała.

9. W roku jubileuszowym wydanych zostanie szereg publikacji i upominków okolicznościowych, takich jak: medale, monety, znaczki z herbem miasta, breloki, kubeczki, koszulki, gra planszowa oraz zestawy widokówek, kalendarium miasta z odbitkami rycin Vogla oraz wizerunkami właścicieli miasta, przewodnik turystyczny opisujący gminne zabytki i szlaki rowerowe.

10. Szkoły gminne, biblioteka publiczna i dom kultury planują zorganizowanie konkursów wiedzy  o historii miasta i gminy oraz plastycznych, literackich, poetyckich i wokalnych. Ponadto dom kultury zorganizuje cykl wystaw fotograficznych, archeologicznych, historycznych i malarskich w Galerii Ordy związanych z 600-leciem oraz wystaw prezentujących dorobek kockich stowarzyszeń i organizacji.

11. Planowane jest również nadanie szczególnego, jubileuszowego charakteru uroczystościom z okazji świąt państwowych (3 maja i 11 listopada, na który to dzień planowane jest widowisko muzyczno-poetyckie w wykonaniu Zespołu Artystycznego NADZIEJA poświęcone historii Kocka).

 

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Jak zapobiegać szkodom, wyrządzonym przez bobry i dziki?

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Burmistrz deklaruje: „W tym roku Radzyń będzie dużym placem budowy”

Skomentuj