banner

Jesienią w TVP film o Radzyniu

Dziś w godzinach przedpołudniowych ekipa TVP zakończyła zdjęcia do filmu o radzyńskiej katowni Urzędu Bezpieczeństwa. Projekcja dokumentu planowana jest na przełom października i listopada.

Film ukaże się w znanym cyklu TVP Historia Śladami zbrodni i walki 1944-1956. Będzie opowiadał o areszcie śledczym Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Radzyniu Podlaskim. Zdjęcia kręcono na dziedzińcu byłego UB oraz w piwnicach aresztu, gdzie w celach zachowały się inskrypcje wyryte przez aresztowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. O przeszłości katowni opowiadał badacz tego miejsca prof. Dariusz Magier. 

Przypomnijmy, że od 2014 roku trwają oddolne, społeczne starania o utworzenie muzeum i miejsca pamięci w byłej katowni Gestapo i UB przy ul. Warszawskiej w Radzyniu Podlaskim. Powołanie muzeum stało się elementem ostatniej samorządowej i parlamentarnej kampanii wyborczej, a już w tej kadencji Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” Inspektorat Radzyń zwróciło się do władz miasta o utworzenie placówki muzealnej w dawnym areszcie śledczym.

Pisaliśmy o tym na naszych łamach: 

Czy w Radzyniu powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych?

Wsparcia dla pomysłu utworzenia muzeum udzielili m.in.: Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Siedlcach, Zarząd Okręgu Lubelskiego AK oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Profil TAK dla Muzeum w katowni Gestapo/UB w Radzyniu Podlaskim zgromadził już ponad 1000-osobową społeczność.

Obecnie z budynku komunalnego po dawnym areszcie śledczym wyprowadzono jedną rodzinę do mieszkania zastępczego i zwolniono jedną piwnicę. Pozostało jeszcze kilka rodzin i sześć kolejnych piwnic z inskrypcjami. Może zbliżający się koniec kadencji znowu wyniesie sprawę godnego upamiętnienia tego miejsca kaźni i stworzenia muzeum na forum publiczne?

 

Święto Pieczonego Ziemniaka

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

75. rocznica powstania Rady Pomocy Żydom „Żegoty”

Skomentuj