banner

Nasza perła, czyli zwiedzanie Pałacu Potockich

W ostatnią niedzielę w ramach Letniej Sceny Kultury wszyscy chętni mogli zwiedzić korpus główny Pałacu Potockich. Można było dowiedzieć się wiele na temat historii tej perły architektury, a także podziwiać przy okazji wystawy fotografii i rysunków, rozstawionych w licznych salach pałacu.

W rolę przewodnika wcieliła się pani Anna Wasak. Przypomniała, że radzyński pałac wymieniany jest przez ekspertów w gronie pałaców – cudów architektury europejskiej, wśród których znajduje się m.in. francuski Wersal. – W Polsce mogą się z naszym pałacem równać pałac w Wilanowie albo pałac Branickich w Białymstoku – zapewniała.

Wspaniała historia kontrastuje niestety z szarą teraźniejszością, w której pałacowe sale zieją pustką, odkąd opuścił je wiele lat temu sąd. Pałac jest pusty, przez dziesięciolecia był zaniedbany, a w czasie II wojny światowej zniszczony, ale jeśli chodzi o klasę artystyczno-architektoniczną, jest on przykładem zabytku na najwyższym poziomie – przekonywała Anna Wasak.

Przy tej okazji zwiedzający mogli podziwiać nie tylko imponujące swoją liczbą i przestrzenią pałacowe sale. Organizatorzy zadbali także o to, by uatrakcyjnić zwiedzanie pięknych, ale zaniedbanych sal, organizując wystawę licznych prac fotograficznych i plastycznych. Można było zatem podziwiać fotografie ptaków Wiesławy Bajko, wystawę zdjęć Moniki Gołoś, Agnieszki Kowalik i Weroniki Śmiecińskiej, zatytułowaną „Dary przyrody”, fotografie Michała Sierpnia i innych członków RKF „Klatki”, czy wreszcie zdjęcia przyrodnicze Ewy Grodzkiej. Zwiedzający mogli także podziwiać prace członków koła plastycznego działającego przy ROK-u, na czele z rysunkami i rzeźbami instruktorki, Antoniny Bożym-Rotari, a także karykaturami Aleksandry Chinek, zatytułowanych „Karykaturalna postać nędzy i rozpaczy”.

Spór byłej pracownicy z dyrekcją DŚDS

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Letnia Liga Piłki Nożnej MOSiR za nami

Skomentuj