banner

Patriotyzm na wesoło – spotkanie z pisarką Zofią Stanecką w MBP

W poniedziałek, 11 czerwca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dla dzieci pod hasłem „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Gościem specjalnym wydarzenia była autorka książek dla najmłodszych, pani Zofia Stanecka.

Deszczowa aura troszeczkę pokrzyżowała plany organizatorom, którzy planowali zapewnić dzieciom „Baśniowy spacer” i możliwość obcowania z książką na świeżym powietrzu. Okazało się jednak, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, ponieważ na licznie przybyłych małych czytelników czekała jak zawsze przytulna sala na piętrze.

O patriotycznym wymiarze wydarzenia przypomniało kilka wierszy deklamowanych na początek, a także liczne biało-czerwone akcenty w strojach dzieci. Przybyła na spotkanie pisarka Zofia Stanecka jest poczytną autorką, twórczynią m.in. serii książek o 5-letniej Basi. Pani Stanecka rozpoczęła swoje wystąpienie od ważnego zagadnienia w życiu każdego narodu, jakim jest niepodległość. Wychodząc z założenia, że można uczyć się i bawić zarazem, zaproponowała publiczności grę w swoiste kalambury, by uświadomić dzieciom prawdziwe znaczenie słowa „niepodległość”, które oznacza wolność, a więc samodzielność i branie odpowiedzialności za swoje czyny. Z kolei „podległość” Stanecka ukazała na zasadzie zachowań psów, wykonując humorystyczny rysunek. Przedstawiał on dużego, groźnego psa i małego, leżącego na plecach i pokazującego brzuch.

Następnie pisarka przeczytała stosowny fragment jednej ze swoich książek, w których nie stroni od ważnych tematów, a zarazem potrafi pokazać je w humorystycznym świetle. Dowodem jej talentu były salwy śmiechu dzieci, którym bardzo podobała się ta lekcja patriotyzmu. Stanecka skorzystała też z okazji, by przybliżyć swoim czytelnikom specyfikę pracy pisarza.

Dni Radzynia, dzień II

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

„Radzyń Podlaski. Nowy jest piękny, a stary – pełen tajemnic”

Skomentuj