banner

Puzzle Sławomira Walencika

Do sprzedaży trafia nowe radzyńskie wydawnictwo: tomik poetycki zatytułowany „Puzzle – afrykańska figurka” z grafikami Sławomira Walencika, który ukazał się nakładem Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych.

Sławek Walencik, autor grafik oraz pomysłodawca kształtu edytorskiego, zaprosił do swego projektu uznanych poetów, bardów i tekściarzy. Jego grafiki ilustrują wiersze m.in.: Marka Andrzejewskiego, Mariusza Bobera, Sambora Dudzińskiego, Jana Kondraka i Ryszarda Kornackiego. Graficzny skład całości wykonał Artur Ziontek. Wiele z tych osób bliżej lub dalej związanych jest z naszym  miastem, co czyni z przedsięwzięcia szczególne wydawnictwo.

Robert Znajomski tak przedstawia tomik w słowie wstępnym:  Oj dzieje się w tej Sławkowej wizji – plastycznej, wizji różnych stron życia i Świata. Czarnych, białych i wielobarwnych… Odwiecznych tęsknot ludzkiego serca i pragnień ich spełnienia. Madonny, świątki, raj, dzikie zwierzęta, tańce, pociągi, a nawet rejs statkiem do samego serca czarnego lądu. (…) Przecudnie dobrana poezja, silnie elektryzująca i stanowiąca dopełnienie obrazu, będą ca nowym wielkim kawałkiem ciasta, który sprawi, że uczta będzie trwała w nieskończoność. (…).

W ten sposób autorska wizja graficzna Sławka Walencika trwale została zintegrowana z tekstem. Oto jej próbka.

Żongler czasu
Choćby na ośle
Dama z…

Sam Autor podkreśla, że chciał udowodnić, że można autonomiczne dzieło wykorzystać jako stały element przy tworzeniu cyklu grafik. Ten stały element stał się spoiwem i często odległym dopowiedzeniem… . Są one spinkami między wierszami i mimo mnogości stylów pisarskich scalają się w inspirowaną rysunkami opowieść. – mówi Walencik

Nie pozostaje nic innego jak zaprosić Szanownych Czytelników do lektury.

Książeczkę można nabyć w radzyńskich księgarniach Educo, Hermes i Zaborek, w Archiwum Państwowym oraz poprzez internetową księgarenkę wydawcy: http://rasilbooks.pl.

 

Dariusz Magier

archiwozof

Biała Niedziela

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Budowa zatoki postojowej w Wohyniu