banner

Władcy Polski w nowym świetle. Wystawa „Matejko kontra Świerzy”

W niedzielę, 11 marca, w galerii ROK-u otwarto wystawę pt. „Nowy poczet władców Polski. Matejko kontra Świerży”. Zaprezentowano na niej 49 reprodukcji portretów królów i książąt współczesnego malarza Waldemara Świerzego, zestawionymi z miniaturami rysunków Jana Matejki.

Tradycją jest, że autor dzieł osobiście obecny jest na wernisażu w radzyńskiej galerii. Tym razem jednak była to wystawa pośmiertna, jako że Świerzy zmarł w 2013 roku, dwa tygodnie po ukończeniu ostatniego obrazu, przedstawiającego jego wizję postaci Augusta Poniatowskiego. Aby wprowadzić publiczność w tematykę wystawy, z krótką pogadanką historyczną na temat tematu pocztu władców polski w sztuce wystąpił pan Jacek Woźniak. Na wernisażu obecny był także pan Antoni Kwaśny, dyrektor banku PKO BP, które jest mecenasem cyklu.

Przypomniano, że artystyczna wizja Jana Matejki, oparta na analizie źródeł historycznych, już od ponad wieku zdominowała nasze wyobrażenie na temat wyglądu władców Polski. Dopiero w 2003 roku Waldemar Świerzy okazał się kolejnym artystą, który podjął to wyzwanie i stworzył współczesną alternatywę. W niektórych portretach widać wyraźną inspirację dokonaniami mistrza. W innych Świerzy pokusił się o oryginalność. Nieraz prace przywodzą na myśl kadry z komiksów, ze swoją ekspresywnością w wyrażaniu charakteru postaci poprzez rysy twarzy czy oświetlenie. Świerzy poszerzył także swój poczet o kolejne osoby władców, które z takich czy innych względów Matejko pominął.

Z pewnością warto wybrać się na wystawę, by oklepany (zdawałoby się) temat historii Polski zobaczyć w nowym świetle. Czas na to mamy do 11 kwietnia. ROK planuje cały cykl wernisaży, rozpisany aż do 11 listopada. Wydarzenia te wpisują się w jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Poznaliśmy zwycięzców Aquathlonu

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Święto królowej nauk, czyli Powiatowy Dzień Matematyki w ZSP

Skomentuj