banner

Kwesta na radzyńskich cmentarzach: „Przywracamy Pamięć Żołnierzom Wyklętym”

Prawie 2,4 tys. zł zebrali harcerze 1 i 2 listopada podczas kwesty na radzyńskich cmentarzach. Akcja została przeprowadzona w ramach zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego pod patronatem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Zbiórkę w Radzyniu przeprowadziło Stowarzyszenie Wolność i Niezawisłość (odpowiedzialni: Maciej Michniewicz i Sebastian Podles) przy udziale harcerzy 9. Drużyny Harcerskiej „Węzełki” działającej przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Radzyniu. Koordynatorem zbiórki była dh. Aleksandra Świć.

Oficjalne otwarcie puszek, komisyjne policzenie pieniędzy odbyło się w środę 5 listopada. – W sumie mamy naprawdę pokaźną sumę: 2373,51 zł, większość zebrali harcerze – podsumowała dh Aleksandra.

W kweście na cmentarzach uczestniczyli:  Joanna Grudzień, Małgorzata Krupska, Marcin Żukiewicz, Milena Botwin, Patrycja Walczyna, Julia Trzeciecka,  Gabriela Młynarczyk, Anna Hołownia i Sebastian Rolla.

Uczestnicy kwesty z entuzjazmem dzielili się wrażeniami z akcji.- Dużo było osób zainteresowanych: rozmawiali z nami, wrzucali pieniądze – wspomina druhna Milena Botwin. Gabrysia Młynarczyk z kolei stwierdziła, że  osoby odwiedzające cmentarze chętniej wrzucali pieniądze do tych puszek, które trzymali harcerze w mundurkach. – Często nawet nie pytali, na jaki cel dają. Chyba mają do nas zaufanie. Małgorzata Krupska zauważyła, że często dzieci motywowały dorosłych do wrzucenia do puszki.

„Przywracamy Pamięć Żołnierzom Wyklętym” to ogólnopolska akcja organizowana przez Fundację Kazimierza Wielkiego z siedzibą w Lublinie, skierowana do środowisk, w których działalność wpisane są: patriotyzm, dbanie o kulturę i pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Zebrane pieniądze przeznaczone są na budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych, organizację wykładów, uroczystości i spotkań z historykami i kombatantami, opracowanie i wydawanie opracowań i broszur edukacyjnych o podziemiu niepodległościowym.

Akcja trwa cały rok, kwesty prowadzone są 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 15 sierpnia w Dzień Wojska Polskiego oraz 1 i 2 listopada. – Cieszymy się, że harcerze włączają się do projektu – powiedział Wojciech Rowiński z Fundacji Kazimierza Wielkiego. – Przywracamy pamięć o żołnierzach podziemia niepodległościowego, którzy przez 40 lat okupacji sowieckiej byli zapomniani, ich groby są bardzo zaniedbane. Miejsca pochówku wielu z nich dotąd są nieznane. Wielu pochowa, niektórzy nie mają grobów – nie wiadomo, w jakich okolicznościach zostali zamordowani i gdzie pochowani.  Obowiązkiem, nas, wolnych Polaków jest przywracanie pamięci o narodowych bohaterach.

Połowa zebranych środków pozostanie do wykorzystania w Radzyniu. – Zostaną one przeznaczone na organizację działań propagujących wiedzę o Żołnierzach Niezłomnych ziemi radzyńskiej – zapowiada Dariusz Magier Szef Sztabu Inspektoratu WiN w Radzyniu.

 

Jarosław Kaczyński w Radzyniu

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

„Nie rzucim ziemi…” – pieśń patriotyczna w Białej

Skomentuj