banner

Mikołajkowe czytanie w bibliotece

W dniu 5 grudnia 2017 r. w bibliotece Szkoły Podstawowej w Paszkach Dużych odbyło się „Mikołajkowe czytanie”. Spotkanie było „mikołajkowe”, bo tuż przed 6 grudnia, tematycznie jednak poświęcone było współczesnej poetce, autorce wielu tomików wierszy i piosenek dla dzieci- Dorocie Gellner. Jej „Wiersze na Boże Narodzenie” czytali zaproszeni goście- lekarz pediatra Pani Jadwiga Szymecka, dyrektor szkoły Pan Ireneusz Mroczek, nauczyciele, rodzice oraz chętni uczniowie.

Spotkanie miało na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i wpisuje się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Czytanie to nie przykry obowiązek wieku szkolnego, ale przywilej, pasja, chwile pięknych przeżyć odrywających od biegu codziennych zajęć- takie było przesłanie imprezy. Czytają książki ludzie różnych zawodów, profesji, stanów, ludzie dorośli, starsi. Każdy ma swoje ulubione książki z dzieciństwa, ukochane wiersze, cenionych autorów, do których w wolnych chwilach wraca z przyjemnością. Na ten temat mi.in. mówiła doktor Jadwiga Szymecka, kiedy dzieliła się wspomnieniami z dzieciństwa, opowiadała o swoich ulubionych książkach, wierszach czytanych przez mamę do poduszki.

Najpierw jedna z uczennic przybliżyła krótko sylwetkę bp. Mikołaja, z którym związany jest zwyczaj obdarowywania się prezentami. Następnie z rąk do rąk ruszyła książka Doroty Gellner i wybrzmiewały jej piękne, czasem zabawne, bardzo ciepłe i oparte na zaskakujących pomysłach wiersze. Zrobiło się świątecznie, zimowo, rodzinnie, cicho… bo wszyscy zasłuchali się w historie o „białych snach”, „prezentowych górach”, „choinkach na złotych dywanach”, „kolędach w kieszonce”, „pracowitych Aniołkach”, „świątecznych krasnalach” i innych postaciach z wierszy.

Potem była krótka pogadanka z najmłodszymi dziećmi, zagadki świąteczne, kalambury na temat prezentów mikołajkowych, wspólne wykonywanie Mikołaja z kartonu i wspólne zjadanie tortu od św. Mikołaja. On przecież z tego słynie, że zostawia prezenty, w bibliotece zostawił więc pyszny tort dla wszystkich biorących udział w czytaniu.

Imprezę przygotowały: Anna Bełczącka, Joanna Oleksińska, Barbara Tarłowska

Mikołajkowa „Kobieca Oranżeria”

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Wypadek na przejściu dla pieszych

Skomentuj