banner

„Moim celem jest droga” – podróżnik Marek Kamiński w Radzyniu

Dziś, 6 lutego gościł w naszym mieście znany podróżnik, polarnik Marek Kamiński. Najpierw odsłonił swoją tabliczkę na Skwerze Podróżników, potem spotkał się z radzyniakami w dolnym kościele w sanktuarium MBNP.

Zainteresowanie spotkaniem przerosło oczekiwania organizatorów, dlatego z planowanego pierwotnego miejsca spotkania (sali konferencyjnej) przeniesiono się do dolnego kościoła, który pomieścił około 200 radzyniaków.

Spotkanie rozpoczął wikariusz, ks. Rafał Kornilak, który w imieniu księdza dziekana powitał zgromadzonych. Sylwetkę podróżnika przybliżył Robert Mazurek. Następnie wyświetlono film „Pielgrzym” – przedstawiający wędrówkę z Kaliningradu do Santiago de Compostela. Była to droga od rozumu (którym był grób Immanuela Kanta) do wiary (grób św. Jakuba Apostoła).

Odległość 4000 km pokonał w 4 miesiące. Trasa biegła przez Polskę, Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię. Mimo, że szedł wśród ludzi, odczuwał samotność podróży. Film to zapis pielgrzymki, w trakcie której nasz gość miał wiele czasu na duchowe refleksje nad  ludzkim wędrowaniem po Ziemi.

Kamiński stwierdził, iż ta wyprawa „naładowała jego akumulatory” i jest to dopiero początek jego dalszej drogi. W jego dalszych planach znajduje się wyjazd do Japonii oraz Izraela.

Odpowiadał także na pytania zebranych. Zabrzmiało także gromkie „Sto lat” dla dzisiejszego gościa.

Na zakończenie burmistrz miasta, Jerzy Rębek wręczył Kamińskiemu karykaturę autorstwa Przemysława Krupskiego. Podróżnik podpisywał także swoją najnowszą książkę, „Trzeci biegun”.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Klub Żeglarski „Korab” wpłynął w dojrzałość

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Ogólnopolskie zawody pływackie o „Puchar Konrada Czerniaka”

Skomentuj