banner

Muzeum Historii Kocka

Już niebawem stanie się obowiązkowym przystankiem wielu wycieczek, także tych z powiatu radzyńskiego. Muzeum Historii Kocka, którego otwarcie nastąpi za tydzień zadziwia rozmachem i nowoczesnością.

W grudniu oficjalnie rozpocznie działalność multimedialne Muzeum Historii Kocka – informuje Adam Świć, Dyrektor Domu Kultury. – Kock, choć jest miasteczkiem bardzo małym, liczącym 3,5 tys. mieszkańców, historię ma bardzo bogatą – od pradziejów po współczesność. Nie było ważnego, historycznego wydarzenia o charakterze ogólnopolskim, które nie odbiłoby się echem w Kocku.

Stąd pomysł na takie muzeum, które przez pryzmat opowieści o dziejach małego miasteczka, opowiada też dużo o historii Polski. To był punkt wyjścia – chcieliśmy zorganizować to muzeum w sposób absolutnie nowoczesny. Na Lubelszczyźnie w wielu fragmentach pionierski. To się udało.

-Prace trwały 2 lata – od początku  zajmowała się nimi  firma Messmedia z Krakowa, głównie p. Artur Wołoch był autorem tej koncepcji. Ona była konsultowana z miejscowymi historykami, regionalistami, z Domem Kultury. W tych tygodniach szczęśliwie dobiega to do końca, a muzeum jest absolutnie imponujące.

Dotykowe i proste w obsłudze ekrany, możliwość stania się przez chwilę  archeologiem. Najmłodsi będą mogli pobawić się projektowaniem osady z drewnianych klocków czy układaniem puzzli, tworzących obrazy z przeszłości miasta. Wielu zaskoczą „mówiące obrazy”.

Zwiedzający będą mieli okazję odbyć swoistą podróż w czasie – od pradziejów miejscowości, przez bogatą, bolesną i trudną historię po czasy współczesne.  To historia regionu wpisana w dzieje Polski.

Realizowany projekt nosił nazwę: „Rozszerzenie działalności Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Kocku”. Jego całkowita wartość wyniosła 2.605.582 zł, w tym dotacja z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016–2020″ w wyniosła 2 miliony zł.

Firma produkcyjno-filmowa 2 lata spędziła nad realizacją multimedialnego projektu Muzeum Historii Kocka. Jak wspominają: To były dwa lata pracy nad scenariuszem, projektowania od podstaw aż do przygotowania kompletnej dokumentacji projektowej, poprzez sprawowanie nadzorów autorskiego i inwestorskiego, czyli kierowania pracami nad powstawaniem Muzeum! Jesteśmy dumni

Realizacja – firma Messmedia z Krakowa – Agnieszka Więckowska, Artur Wołoch – we współpracy z Patrycją Szumilas (pracownia architektoniczna Oksymoron Studio z Krakowa)

Red Alert – prace budowlane i scenograficzne
Shadok Audio-Visual – dostawa i instalacja sprzętu audio – video
Golden Storm Film – multimedia
BZP Partners – aplikacje interaktywne
At Work (Krzysztof Słomka, Małgorzata Bujnik) – logo i identyfikacja wizualna, projekty graficzne, wybrane elementy scenograficzne, produkcja i montaż
Zakład Budowy i Dekoracji – realizacja prac poligraficznych

Projekt pomieszczeń DK – Patrycja Szumilas

Muzeum powstawało we współpracy z Panem Burmistrzem Tomaszem Futerą, panem Adamem Świciem, dyrektorem Domu Kultury w Kocku oraz pracowniczką Domu Kultury Panią Sylwią Dmowską, a także szeregiem innych osób, które przyczyniły się do realizacji tego projektu – wszystkim serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy do odwiedzenia Kocka i wędrówkę przez jego historię!
Zdjęcia: Tadeusz Kierych, Jakub Hapka

Wsiadasz do windy i za chwilę znajdujesz się w pomieszczeniach Domu Kultury – z recepcją, przeszkolonymi pomieszczeniami, przeznaczonymi na zajęcia, fotograficzną ciemnią, szatnią, sceną i garderobą.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Sprawdź najnowszy repertuar

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Odsłonięcie obrazu Św. Mikołaja

Skomentuj