banner

Nasi na Wyżynie Teatralnej

Rudka w dniach 3-6 sierpnia 2017 r. gościła pasjonatów teatru. Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów odbył się już po raz dziesiąty, tym razem w klimacie PRL-u. Organizatorzy, instruktorzy i teatralna młodzież doszli do przekonania, że najlepszą formą rozliczenia się z tamtym okresem jest żart, gorzka ironia i mądra refleksja.

Spektakle nie musiały odnosić się bezpośrednio do tamtych, mrocznych i śmiesznych zarazem, czasów a hasło wyżyny „OCENZUROWANO” miało odzwierciedlenie jedynie w kuluarowych dyskusjach po spektaklach. Jak widać „czarno na białym” w poniższym komunikacie, nasz Teatr „STRASZYDEŁKA” przeszedł przez sito cenzury i na tegorocznej Wyżynie pokazali dwa spektakle – „Pasję według Adriaena Brouwer” w wykonaniu Rafała Nurzyńskiego i „Garby” w wykonaniu Natalii Dyiak i Patryka Łazugi. Był to w obu przypadkach niezaprzeczalny sukces, skoro publiczność życzliwie a wręcz żywiołowo odebrała ich przesłanie i teatralną formę. W zajęciach warsztatowych uczestniczyli też Julia Sposób i Jakub Frączek. Dzięki Julii powstał ten powyżynowy fotoreportaż.

Pokazy powarsztatowe są dowodem, że pasjonaci mogą wypoczywać mądrze,  a przy tym zdobywać lub poszerzać warsztatową wiedzę o tajnikach sceny. To zadziwiające, że w tak krótkim czasie powstały bardzo wartościowe etiudy teatralne o ciekawej formie i głębokim przesłaniu. Patryk Łazuga i Rafał Nurzyński zapisali się na warsztaty do ob. Henryk Kowalczyka z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. Owocem tych warsztatów była 30 minutowa etiuda w czteroosobowej obsadzie. Natalia Dyjak, Julia Sposób i Jakub Frączek terminowali u ob. Rybiałka Dominika – aktora młodego pokolenia z Warszawy.

Jego warsztaty były poświęcone analizie możliwości głosu jako narzędzia i środka wyrazu w teatrze i na estradzie. Powstała etiuda wokalna złożona z wykonań chóralnych i solowych przy akompaniamencie własnych instrumentów z butelek po wodzie mineralnej wypełnionych żwirem. Nie mniej atrakcyjne były inne warsztaty. W tej niecodziennej atmosferze obejrzeliśmy 22 spektakle, zobaczyliśmy teledysk i wysłuchaliśmy koncertu Zespołu „BARDARK”, do tańca przygrywał folkowy Zespół Bokoryna, wzięliśmy udział w performance OSP „PIANA” i czterech pokazach powarsztatowych. Biorąc pod uwagę bezlitosną skwarną aurę… jest to co najmniej „200 procent normy”!

Weronika Zielińska – uczennica ZSP im. Jana Pawła II oraz wychowanka teatru „Już kończymy” z Radzynia Podlaskiego zaprezentowała monodram „ Taka jakby Alicja…” wg scenariusza Tomasza Kaczmarczyka w reż. Ewy Śliwińskiej.

KOMITET CENTRALNY WYŻYNY TEATRALNEJ, RADA FESTIWALOWA I ZARZĄD „WT” ZAWIADAMIA:

Towarzysze i Towarzyszki, Obywatele i Obywatelki. Rodacy !!!

Po ciężkich obradach Centralnego Komitetu Festiwalowego, burzliwych dyskusjach a także nieprzewidzianych okolicznościach zawiadamiamy, że podczas tegorocznej edycji „Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów i Monodramistów – Wyżyna Teatralna” Rudka, Gmina Ruda-Huta 2017 cenzurze poddane zostaną następujące kolektywy teatralne i obywatele monodramiści:

Caryl Swift Teatr Rondo – Słupsk
Przemysław Gąsiorowicz – Lublin
Mirosław Majewski – Ruda-Huta
Teatr NEMNO – Rzeszów
Fundacja Banina – Lublin
Teatr Tup – Tarnów
Teatr Zbożowy – Kielce
Teatr Plaster – Jarosław
Teatr NOTOCO – Kraśnik
Teatr Sylaba – Biała Podlaska
Teatr Duet Męski Bez Nazwy – Głębokie
Teatr Straszydełka – Ulan-Majorat
Teatr Poezji – Łuków
Studio Teatru Wyobraźni – Chełm
Teatr Już Kończymy – Radzyń Podlaski

Trud prowadzenia warsztatów na swoje barki wzięli:

ob. Caryl Swift – Słupsk
ob. Dominik Rybiałek – Warszawa
ob. Przemysław Gąsiorowicz – Lublin
ob. Henryk Kowalczyk – Lublin
ob. Damian Grzywna – Świerże

Dziękujemy organizatorom, wolontariuszom, aktorom Teatru „OKO” i komisarzowi WYŻYNY ob. Woszczewskiemu Marcinowi za „kawał dobrej… nikomu niepotrzebnej roboty”!

ORGANIZATORAMI OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU TEATRÓW
I MONODRAMISTÓW SĄ:
● Stowarzyszenie Miłośników Gminy Ruda-Huta,
● Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie,
● Teatr OKO,
● Gmina Ruda-Huta,
Partnerzy:
● Krav Maga Ruda-Huta,
● Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie,
● Fundacja Sztuki im. Brunona Schulza w Lublinie,
Celem festiwalu jest:
● prezentacja dorobku artystycznego teatrów profesjonalnych, nieprofesjonalnych, monodramistów i teatrów młodzieżowych z całego kraju,
● inspirowanie poszukiwań nowych form pracy artystycznej,
● możliwość wymiany doświadczeń,
● rozwój kultury teatralnej naszego regionu,
● promowanie niestandardowych przedsięwzięć teatralnych.
● Festiwal odbywa się w formie prezentacji a nie konkursu.

Sławomir Żyłka, GOK Ulan -Majorat

Start na piątkę

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Trzy projekty radzyniaków do budżetu obywatelskiego

Skomentuj