banner

Nowe publikacje RaSIL-u – do nabycia w Archiwum Państwowym

Przedstawiamy najnowsze dwie publikacje książkowe, których współwydawcą jest Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych.

Pierwszą z nich jest książka „Kleeberg. Generał bez skazy” Jacka Pożarowszczyka.

W tym roku mija 76 lat od śmierci generała, który  stoczył ostatnią bitwę kampanii wrześniowej pod Kockiem i Wolą Gułowską.

Generał Franciszek Kleeberg był jednym z najzdolniejszych i najlepiej wykształconych wyższych oficerów II Rzeczypospolitej Polskiej. Te wszystkie swoje umiejętności pokazał w bitwie pod Kockiem. Jej nie powinno być, nie było jej w żadnej kampanii czy rozkazie. Jeden człowiek mając żołnierzy udowodnił, że można pokonać przeważające siły niemieckie. Z drugiej strony jest to postać, która była bardzo często pomijana przy awansach. Był to oficer, który skończył trzy wyższe szkoły wojenne: austriacką, francuską i polską. Bardzo często powtarzał swoim żołnierzom, że geniusz rodzi się z pracy. Wrzesień 1939 roku pokazał kto ma prawdziwe umiejętności, by sprawować dowództwo nad dużymi jednostkami – mówi o bohaterze swojej książki, historyk Jacek Pożarowszczyk.

Zachęcamy do lektury fascynującego życiorysu starannie wykształconego człowieka, może trochę zapomnianego wielkiego patrioty. Poniżej fragment:

***

Druga publikacja to „Zarys historii Białobrzegów w Gminie Kock” Tomasza Futery.

Jak czytamy we wstępie: Wieś Białobrzegi jest jedną z większych miejscowości wchodzących w skład gminy Kock. 

Białobrzegi są świadkiem historii – to właśnie tutaj 3 października 1939, rozgrywa się jedna z walk SGO Polesie – uderzenie z Kocka na pozycje niemieckie pod Poizdowem. W książce znajdziemy relację ze wspomnianej bitwy dowódcy 3. batalionu 179 pp, kapitana Adama Jarosińskiego.

Ostatnią bitwę gen. Kleeberga opisuje naoczny świadek, 19-letni wówczas Jan Czajka.

Praca to również  świadectwo działalności konkretnych ludzi – jak 100 lat działalności OSP oraz codzienności mieszkańców wsi latem 1985 – warto sięgnąć do unikalnych zdjęć, kroniki czasów, wciąż żywych w pamięci mieszkańców.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Festiwal Przedszkolaka „Borkowiaczek”

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

W Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich walczą o tytuł „Rachmistrza Roku”

komentarze 2

  1. uppage
    15/05/2017

    Gdzie te książki można kupić?

  2. Dariusz Magier
    20/05/2017

    Np. w radzyńskim Archiwum Państwowym

Skomentuj