banner

Półkolonie integracyjne

W dniach 24-28 lipca odbyły się półkolonie integracyjne dla dzieci i młodzieży z Gminy Ulan-Majorat zrealizowane przez Stowarzyszenie UFIS.

Miały one na celu przede wszystkim zintegrowanie dzieci pełnosprawnych z ich niepełnosprawnymi rówieśnikami – przez współdziałanie w grupie podczas zabaw i spotkań edukacyjnych w Gminnym Ośrodku Kultury, a także w czasie wyjazdów na wycieczki czy zajęcia sportowo-rekreacyjne. W wakacyjnym wydarzeniu wzięło udział 40 uczestników, w tym 8 z niepełnosprawnością. Był to czas kształcącej zabawy i rekreacji, połączonej z odpowiedzialnością za siebie i innych w działaniu. Półkolonie rozpoczęły się więc od zabaw integracyjnych i zapoznawczych.

Odbyło się też spotkanie edukacyjne poświęcone szeroko pojętemu bezpieczeństwu dzieci w czasie wolnym i ich bezpiecznej zabawie podczas wakacji, kiedy tego czasu na nudę, która bywa złym doradcą, jest więcej niż zwykle. Poprowadzili je radzyńscy policjanci: Pani Wiesława Beczek i Pan Piotr Woszczak. Omówili oni zasady bezpieczeństwa podczas zabaw i uprawiania sportów na świeżym powietrzu, a zwłaszcza nad wodą. Posiadając tę wiedzę uczestnicy z ochotą, śmiało i odważnie brali udział w zajęciach pływackich na basenie „Aqua-Miś” w Radzyniu Podlaskim, gdzie pod czujnym okiem instruktorów i ratowników okazywali radość z kontaktu z wodnym żywiołem.

Pełna atrakcji była także środa, z racji wyjazdu do ZOO w Warszawie. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały egzotyczne zwierzęta, zdobywając także podstawową wiedzę na temat warunków ich życia w różnych rejonach świata. Warunki te prawie w pełni starają się zapewnić opiekunowie zwierząt, lekarze weterynarii i kadra naukowa ogrodu zoologicznego.

W czwartek dzieci wybrały się do Kina „Oranżeria” w Radzyniu Podlaskim, gdzie obejrzały film „Gru, Dru i Minionki”. Piątek był niestety ostatnim dniem tego „maratonu wzajemnej życzliwości”, podczas którego nastąpiła większa integracja uczniów, wzmocnienie więzi koleżeńskich, wspólne poznanie nowych miejsc i tematów z zakresu szeroko rozumianej kultury.

Podczas tych kilku dni uczestnicy półkolonii mogli się również wykazać swoimi umiejętnościami plastycznymi i zręcznościowymi podczas gier i zabaw aktywizujących, ucząc się i bawiąc pod czujnym i fachowym okiem animatorów: pani Lidii Wierzchowskiej i Darii Bieleckiej oraz pana Tomasza Skwary i Michała Szczuchniaka. Na zakończenie Pan Jarosław Koczkodaj Wójt Gminy Ulan-Majorat, wręczył wszystkim pamiątkowe kubki z grafiką „Anioły są wśród nas”. Jest to już kolejne, gminne działanie tego typu. Warto aby Anioły przyfruwały do Gminy Ulan-Majorat co roku o tej porze.

Wjechał w drzewo

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Wolnoć Tomku w swoim domku

Skomentuj