banner

Powraca temat zalewu

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, radny Jakub Jakubowski odniósł się do  programu rozwoju małej infrastruktury rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym  – „Otwarte Strefy Aktywności” , pytając burmistrza o możliwość złożenia takiego wniosku, dotyczącego radzyńskiego zalewu.

Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznacza na ten projekt 100 mln zł – poinformował radny. – W ramach tego programu 3000  ogólnodostępnych obiektów dla całych rodzin ma powstać w całej Polsce. 

-Chciałbym odnieść się do jednego z projektów w budżecie obywatelskim – „Zalew OdNowa”.

Przypomnijmy: 7 października 2017 dwa projekty rywalizowały o kwotę 100 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego. W głosowaniu wzięło udział 715 mieszkańców miasta, na budowę ul. Podlaskiej zagłosowały 403 osoby, na zagospodarowanie przestrzeni nad zalewem na miejsce spotkań i rekreacji głos oddało 267 głosujących. 46 głosów było nieważnych.

– Czy Pan Burmistrz zamierza skorzystać z tej możliwości i złożyć wniosek do 15 lutego na sfinansowanie tej przestrzeni zagospodarowania przestrzeni naszego radzyńskiego zalewu? – pytał Jakubowski.

Musimy mówić otwarcie i uczciwie, jakiego rzędu są wydatki związane z zagospodarowaniem takiego obiektu, jakim jest zalew – odpowiedział burmistrz.  – To kwota rzędu miliona albo więcej – taka jest rzeczywistość. Trzeba wykonać projekty techniczne, instalacje elektryczne, infrastrukturę drogową i dopiero potem mówić o jakichkolwiek wnioskach o dotację na taki obiekt. Nas w tej chwili po prostu na to nie stać.

Nie znajdziemy środków, które będą udziałem własnym w takim przedsięwzięciu. Pański wniosek o wniesienie takiego zgłoszenia do Ministerstwa Sportu w takiej kwestii absolutnie nie wchodzi w rachubę – odpowiedział radnemu Rębek. – Tym bardziej, że ministerstwo w wyjątkowych przypadkach może pospieszyć z pomocą rzędu 70 000 zł. Tak więc sprawa jest bezprzedmiotowa.

O siedzeniu w krzakach i manipulacji

Panie burmistrzu, pragnę  pana wyprowadzić z błędu. To nie jest mój projekt – ripostował Jakubowski. – Z drugiego błędu –  tego, że usilnie pan twierdzi, że chodzi o modernizację zalewu, nie będę pana wyprowadzał, bo tutaj pan celowo manipuluje. Ani w projekcie w budżecie obywatelskim, który nie był mój, tylko grupy, której pomagałem – być może to był błąd, bo pan celowo jakby przez fakt, że ja jestem zaangażowany, ma do tego projektu – zdaje się – niechęć. Ale chodziło o miejsce rekreacji na nabrzeżu zalewu. 

Pojawia się okazja na uzyskanie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – zainstalowanie placu zabaw. Dzisiaj byłem świadkiem – rodziny z dziećmi bawią się tam w chaszczach, wydeptanych miejscach nad brzegiem zalewu, nie wchodząc do wody. Dlaczego pan nie chce zrobić nic dla tych ludzi, żeby nie musieli w tych krzakach tam siedzieć, a mieli miejsce ucywilizowane? Proszę nie mówić o zalewie, bo ja nie pytałem o zalew, tylko o miejscu na nabrzeżu.

Już tyle powiedziano na ten temat, ale ja jeszcze jednak odniosę się – odpowiedział Rębek. – Takie słownictwo –  „manipulacja” pada tylko z Pańskich ust. I jeszcze nielicznych.

Nazywam rzeczy po imieniu– ripostował radny.

Pan po prostu próbuje manipulować ludźmi. – odpowiedział burmistrz. –  Mówię to na podstawie swoich doświadczeń, a pańskich wypowiedzi choćby nad głosowaniem nad funduszem obywatelskim. I to też trzeba powiedzieć wprost, bo tak jest. To pan manipuluje. Natomiast to, ile jest różnych problemów w mieście pan próbuje skoncentrować na jednym obiekcie. Nie – takich problemów w mieście są dziesiątki. I to, co powiedziałem – na jeszcze niejedną kadencję kolejnych rad i burmistrza. Czy tego czy innych burmistrzów. 

-Dziesiątki problemów na miliony złotych. A pan koncentruje uwagę tylko na jednym. Uważam, że ten proces inwestycyjny, jaki my obecnie prowadzimy w mieście jest jednym z najlepszych, najbardziej efektywnych w ostatnich latach. Państwo w tym też bierzecie udział – głosujecie za tym. Uważam, że trzeba trwać w takim dobrym nastawieniu w tworzenie dobra. 

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Podsumowanie konkursu na „Najładniejszą zewnętrzną dekorację świąteczną…”

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Jest wyrok sądu ws. zwłok noworodka w zakładzie w Adamkach

Skomentuj