banner

Promocja książki „Dobra ziemskie Radzyń”

To chyba jedna z najpotrzebniejszych i najbardziej oczekiwanych książek o dziejach naszego miasta i okolicy. Już w najbliższy piątek odbędzie się promocja książki dr Joanny Kowalik pt. Dobra ziemskie Radzyń. Historia majątku od XVIII do XX wieku.

Głównym tematem tej solidnej pracy naukowej są dobra ziemskie, ale na szczęście stały się one jedynie pretekstem dla Autorki do zarysowania o wiele szerszego obrazu ukazującego ich właścicieli:  Stanisława Antoniego Szczuki, Marianny i Eustachego Potockich, ich synów: Kajetana, Stanisława Kostki, Jana Nepomucena Eryka, księżny Anny z Zamoyskich Sapieżyny, jej córki Anny, żony księcia Adama Jerzego Czartoryskiego oraz Antoniego, Stanisława Floriana, Zofii i Bronisława Szlubowskich, co stanowi w istocie przyczynek do biografistyki ziemiaństwa radzyńskiego.

Książka przedstawia genezę powstania dóbr, przybliża postaci właścicieli majątku,  fakty związane z ich działalnością publiczną, rozwój terytorialny majątku i zmiany, jakie zachodziły w jego granicach od czasów Stanisława Antoniego Szczuki aż do likwidacji w 1944 r. Można w niej znaleźć informacje dotyczące miasta, poszczególnych wiosek, folwarków oraz ich mieszkańców.

Dobra Ziemskie Radzyń Joanny Kowalik to wspaniała podróż do świata, który przez wieki kształtował życie mieszkańców naszego miasteczka i okolicy, a który już nie istnieje.

Wydawcą książki jest Archiwum Państwowe w Lublinie.

W imieniu organizatorów zapraszamy na promocję książki:

Radzyń Podlaski, Oranżeria (sala przy tarasie)
Piątek 5 lutego, godz. 18.00
Wstęp wolny!

Dobra_ziemskie_Radzyn_net

 

Fałszywi sprzedawcy okradli 81-latka

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Mali uczniowie idą do szkoły

Skomentuj