banner

Terytorialsi złożą przysięgę na placu Wolności

Jutro odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To pierwsze tej rangi wydarzenie wojskowe  w historii miasta.

Ponad 70 żołnierzy – ochotników Obrony Terytorialnej, złoży tego dnia uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK. Ceremonia rozpocznie się o godz. 10.30 na placu Wolności. Na uroczystość przybędzie kilkuset żołnierzy OT, przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, władz państwowych, samorządu lokalnego, środowisk kombatanckich oraz rodziny żołnierzy.

Przysięga zakończy się defiladą pododdziałów 2 LBOT o godz. 11.30. Po uroczystości Terytorialsi zaprezentują swój sprzęt i pojazdy, jakie są na wyposażeniu lubelskiej brygady. Będzie okazja, aby porozmawiać z żołnierzami o misji Wojsk Obrony Terytorialnej, dowiedzieć się, jak zostać Terytorialsem, a także skosztować wojskowej grochówki. Stoisko ze sprzętem zaprezentuje również Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie.

Dziś o godz. 18.00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Dokutowskiej 17 w Białej Podlaskiej zostanie odprawiona Msza Święta w intencji żołnierzy.

Parczew 17.06.2018; 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej. Szkolenie . Fot. Irek Dorozanski

Nowo zaprzysiężeni Terytorialsi zasilą szeregi pięciu batalionów lekkiej piechoty wchodzących w skład 2 LBOT. Obrona Terytorialna w naszym województwie liczy już ponad 2600 żołnierzy i wciąż rośnie w siłę.Mottem żołnierzy OT są słowa „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Oddają one cele i zadania, dla których została powołana nowa formacja. To właśnie stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością są siła i atutem żołnierzy OT.

Warto dodać, że to nie jedyna przysięga tego dnia w naszym województwie. 15 lipca br. słowa roty wojskowej wypowiedzą również żołnierze OT w Dęblinie.

Jednocześnie informujemy, że w związku z uroczystością, w dniu 15 lipca br.  w godz. 8.00-13.00 zostanie zamknięty ruch pojazdów na ul. Jana Pawła II i ul. Ostrowieckiej. Ponadto od dnia 14 lipca od godz. 18.00 do dnia 15 lipca do godz. 13.00 zostanie zamknięty ruch pojazdów przy ul. Rynek (dawny Dworzec PKS).

***

Misja i zadania WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona
i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać
i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

WOT w województwie lubelskim

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2600 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy OT oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

Piknik rodzinny w Ulanie-Majoracie

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Niewybuch na Partyzantów

Skomentuj