banner

Radzyńskie pomniki przyrody – Konstancja i Stanisław

W czwartek, 14 czerwca, nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniające dwa zabytkowe, ponad 300-letnie modrzewie rosnące w naszym parku, nazwane na cześć pary kochanków z epoki – Konstancja i Stanisław.

Otrzymały one imiona Stanisław i Konstancja dla upamiętnienia olbrzymich zasług Stanisława Antoniego Szczuki i jego żony Konstancji Marii z Potockich dla rozwoju Radzynia. Żyli oni wspólnie w naszym mieście w czasach, w których wg analizy ekspertów miały być zasadzone zabytkowe drzewa – ponad 300 lat temu… Dbali o rozbudowę pałacu, który dopiero potem stał się Pałacem Potockich. Historię ich miłości przypomniała zgromadzonym Anna Wasak. Zaznaczyła też, że Konstancja, mimo, że przybyła do naszego miasta z daleka, pokochała ten gród do tego stopnia, że właśnie tutaj zapragnęła nie tylko żyć i cieszyć się małżeńskim szczęściem, ale także tutaj umrzeć i być pochowaną. Jest z nami fizycznie aż do tej pory, ponieważ to właśnie jej szczątki znajdują się w krypcie w kościele Św. Trójcy.

Następnie nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Honory czynił burmistrz Jerzy Rębek, który zapewnił przy tej okazji zgromadzonych mieszkańców, że możliwe jest pozyskanie środków na przywrócenie dawnej świetności radzyńskiemu parkowi. Zaznaczył jednak, że jest to plan na kilka lat działań. Następnie odczytano poemat liryczny autorstwa pani Wasak, upamiętniający małżonków sprzed 300 lat, których imiona trwać będą teraz dzięki długowiecznym modrzewiom…

Uczniowie na Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym w Wadowicach

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Dni Radzynia, dzień VI

Liczba komentarzy 1

  1. szaniec
    15/06/2018

    Pomysł dobry, ale wykonanie tandetne. Tam stoi barokowy pałac, a nie blok z wielkiej płyty. Nie rozumiem jak w takiej scenerii można umieścić stojak ze spawanych profili nierdzewnych i z tabliczką ( graficznie ok) umocowaną na wkręty/nity.

Skomentuj