banner

Robert Janowski i Varius Manx wystąpią w Radzyniu!

Z nieoficjalnych źródeł wiemy o gwiazdach, które uświetnią tygodniowe obchody Dni Radzynia w jubileuszowym roku 550-lecia miasta. Rozpoczną się w niedzielę 10 czerwca. Ich zwieńczeniem będzie koncert Roberta Janowskiego – planowany na 17 czerwca. 

Robert Mariusz Janowski (ur. 22 marca 1961 w Inowrocławiu) – polski piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, prezenter telewizyjny i dziennikarz radiowy. Z wykształcenia lekarz weterynarii. Od września 1997 roku prowadzi teleturniej Jaka to melodia? w TVP1.

Jest absolwentem szkoły muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, a potem weterynarię na WMW SGGW.

Kariera

Debiutował na deskach amatorskich teatrów. Występował w kilkunastu formacjach rockowych w latach 80., m.in. ZOOOddział ZamkniętySekcja Z. W 1983 przyczynił się do powstania muzyki do Rock-musicalu Kompot Jonasza Kofty i Bene Rychtera, gdzie wcielił się w postać głównego bohatera. Brał udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Poezji w 1988 i 1989. Grał w musicalu Metro Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy, co przyniosło mu rozgłos. Wystąpił w nim na Broadwayu. Śpiewał w oratorium Świętokrzyska Golgota Zbigniewa Książka i Piotra Rubika. Współpracował przy tworzeniu musicali, m.in. Do grającej szafy grosik wrzuć i Grosik-2 oraz brał udział w przedstawieniach piosenek Brela w Teatrze Buffo w Warszawie. Jego stałe miejsce pracy to Teatr Dramatyczny w Warszawie. Występował też w Teatrze Rampa, Teatrze Ateneum (Opętany w reż. Małgorzaty Boratyńskiej) i Teatrze Rozmaitości.

W grudniu 1994 roku wydał płytę studyjną zatytułowaną Co mogę dać. Utwór W nas i wokół nas z filmu Pora na czarownice utrzymywał się przez osiem miesięcy na pierwszym miejscu w programie Muzyczna Jedynka. W grudniu 1995 roku piosenkarz wydał swój kolejny album studyjny pt. Powietrze.

W kwietniu 2001 roku wydana została nowa płyta artysty pt. Nieważkość. Nagrał płytę Kolędy i Grosik-3 z piosenkami z lat 60. i 70. Z utworem Lubię ten smutek wziął udział w nagraniu płyty Tomasza Filipczaka i Piotra Rodowicza z jazzowymi coverami kompozycji Seweryna Krajewskiego Seweryn Krajewski Smooth Jazz wydanej przez Polskie Radio 25 czerwca 2007 roku. 3 marca 2010 jego płyta Song.pl uzyskała status platynowej płyty.

W styczniu 2000, styczniu 2003 i lutym 2008 otrzymał Telekamerę, a w lutym 2000 i czerwcu 2007 Wiktora. Laureat Złotej Telekamery w lutym 2009 roku.Od 2012 prowadził programy w Radiu Złote Przeboje.Od 2018 prowadzi program Najpiękniejsze melodie Roberta Janowskiego w Radiu Pogoda.

Literatura

Na swoim koncie ma dwie książki: Muzyka mojego życia (wydana 18 lutego 2016) i Przypadki. Robert Janowski (z Marią Szabłowską, wydana 9 listopada 2016) oraz tomiki poezji: „Mądrość z natury”, „Anioły”, „Pragnienia”, „Głosy”, „Noce” i „Lustra”.

W sobotę, 21 lipca przed radzyńską publicznością  wystąpi Varius Manx.

Polski zespół rockowy założony w 1989 w Łodzi przez Roberta Jansona oraz braci Michała i Pawła Marciniaków.

Zespół został założony pod koniec roku 1989 z inicjatywy członków łódzkiej grupy muzycznej Skewer: Roberta Jansona oraz braci Pawła i Michała Marciniaków. W marcu 1990 roku, przy współpracy z muzykami: Piotrem Sobczakiem i Tomaszem Ziółkiewiczem powstała instrumentalna płyta, zatytułowana The Beginning, wydana dopiero rok później przez wytwórnię Polskie Nagrania. Album charakteryzują takie gatunki muzyczne jak muzyka ilustracyjna, jazz oraz ambient.

W 1991 roku do zespołu dołączyli: Sławomir Romanowski – perkusista oraz śpiewający gitarzysta, Robert Amirian. W 1992 roku muzycy rozpoczęli prace nad nagrywaniem drugiego albumu – The New Shape, który ostatecznie został wydany w kwietniu 1993 roku dzięki wytwórni fonograficznej SPV Poland. W przeciwieństwie do pierwszego albumu, płyta została wzbogacona o partie wokalne, nagrane głównie przez Roberta Jansona. Wokalnie na płycie udzielił się również Robert Amirian, a do chórków w utworze „Memphis” gościnnie zaproszono Edytę Bartosiewicz. Oba pierwsze albumy nie odniosły jednak żadnego sukcesu.

1993–1995: Wokal Lipnickiej i fala sukcesów komercyjnych

Na przełomie listopada i grudnia 1993 roku do składu zespołu dołączyła Anita Lipnicka, z którą muzycy nagrali materiał na trzecią płytę studyjną. Na początku 1994 roku grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Zic Zac, a w marcu do rozgłośni radiowych trafił utwór „Zanim zrozumiesz”. Szczęśliwie dla zespołu, odniósł on wielki sukces komercyjny, trafiając na szczyty wielu krajowych list przebojów (m. in. plebiscyt Muzycznej Jedynki), co zapewniło zespołowi ogromną sławę i wielu miłośników. W kwietniu do sprzedaży trafiła kaseta, natomiast w czerwcu płyta kompaktowa, zatytułowana Emu. Zespół odbył w tym czasie dwa koncerty promocyjne, na dziedzińcu Starej Dziekanki w Warszawie oraz w łódzkim klubie Cytryna. Latem, kolejnym singlem promującym najnowsze dzieło zespołu, zostaje utwór Tokyo. W sierpniu na trzydziestym pierwszym konkursie festiwalu w Sopocie za swój przebój „Zanim zrozumiesz” grupa otrzymała nagrodę Grand Prix oraz nagrodę dziennikarzy. We wrześniu liczba sprzedanych egzemplarzy albumu Emu przekroczyła 100 000 płyt.

W październiku, zespół wziął gościnny udział w festiwalu Antena Polska w Koszalinie oraz wystąpił podczas największych w Polsce targów muzycznych Intermedia ’94. 15 października 1994 rozpoczęła się wielka trasa koncertowa zespołu razem z grupą De Mono, która odbyła się w 12 największych miastach w Polsce. Trwała ona do listopada i zakończyła się koncertem w warszawskiej Sali Kongresowej. Grupa otrzymała Złotą płytę za ok. 200 000 sprzedanych egzemplarzy albumu. Został również zrealizowany przez TVP1 film o zespole.

Pod koniec 1994 roku, grupa uplasowała się w czołówkach licznych podsumowań list przebojów, zdobywając tym samym kilka prestiżowych wyróżnień (np. Indywidualność rokuNadzieja roku, itp.) przyznawanych przez słuchaczy radiowych, czytelników pism muzycznych (m.in. BravoPopcornSukcesTylko Rock) i dziennikarzy. Anita Lipnicka została uznana przez wiele pism za największy talent i odkrycie 1994 roku, zaś trzeci singiel promujący album Emu – Piosenka księżycowa, zajmuje pierwsze miejsce z plebiscycie Muzycznej Jedynki. Na początku 1995 roku, grupa wydała premierowy utwór, pt. „Mój przyjaciel”, promujący jedną ze składanek Radia Zet. W marcu tego samego roku zespół otrzymuje Platynową płytę, w wyniku przekroczenia sprzedaży 270 000 egzemplarzy. Kilka miesięcy później, podczas gali rozdania nagród muzycznych Fryderyki 1994, utwór „Zanim zrozumiesz” otrzymał nagrodę w kategoriach: Piosenka roku i Najlepszy teledysk. 24 kwietnia 1995 roku światło dzienne ujrzał nowy album grupy, zatytułowany Elf. Materiał na płytę był nagrywany z nowym członkiem zespołu, saksofonistą Rafałem Kokotem, natomiast gościnnie w chórkach pojawiło się żeńskie trio wokalne, De Su. Premierze albumu towarzyszyło ogromne zainteresowanie mediów i publiczności, a liczba sprzedanych egzemplarzy w owym dniu przekroczyła liczbę 120 000. Pierwszym utworem promującym wydawnictwo był utwór „Zabij mnie”, wydany na singlu wraz z utworem „Pocałuj noc”. Album promowały również utwory: „Oszukam czas”, „Zamigotał świat” oraz „Wstyd”.

Kilka tygodni później, ukazała się również ścieżka dźwiękowa do filmu Młode wilki w reżyserii Jarosława Żamojdy, która składa się w większości z kompozycji Roberta Jansona i utworów z albumu Elf. Wydawnictwo promowane m.in. przez utwór „Wolne ptaki”. W sierpniu, zespół pojawił się w Sopocie, gdzie za album Elf otrzymał Platynową płytę. Jesienią muzycy wyruszyli w trasę koncertową promującą ostatnie dzieło. Łączna suma sprzedanych kopii albumu Elf wyniosła ponad pół miliona egzemplarzy.

1995–1998: Nowy wokal i zawieszenie działalności zespołu

Pod koniec 1995 roku Lipnicka zdecydowała się odejść z zespołu i rozpocząć karierę solową. Ich ostatni wspólny koncert miał miejsce 15 grudnia w klubie Tango. Nową wokalistką Varius Manx została wówczas 18-letnia Katarzyna Stankiewicz, zwyciężczyni programu Szansa na sukces. Wiosną 1996 roku, grupa wydała pierwszy singiel z nową wokalistką, pt. „Orła cień”, który stał się wielkim przebojem. W międzyczasie, podczas rozdania nagród Fryderyki 1995, grupa otrzymała nagrody w kategoriach: Zespół rokuAlbum roku (Elf), natomiast Robert Janson otrzymał miano Kompozytora roku. 21 czerwca ukazał się piąty album studyjny formacji, zatytułowany Ego, który promowany był przez single „Orła cień”, „Ten sen”, oraz „Dom – gdzieś blisko mnie”. Płyta uzyskała wynik ponad 500 tys. sprzedanych egzemplarzy.

W 1997 roku Robert Janson przygotował oficjalną ścieżkę dźwiękową do filmu Nocne graffiti w reżyserii Macieja Dutkiewicza. 8 września tego samego roku ukazała się kolejna płyta zespołu Varius Manx, zatytułowana End, która osiągnęła wynik ponad 130 tys. sprzedanych kopii. Krążek promowany był przez single „Pilnujcie marzeń”, „Najmniejsze państwo świata” oraz „Kiedy mnie malujesz”.

W kolejnych latach członkowie zespołu pracowali nad swoimi solowymi projektami. W 1997 roku na rynku ukazała się debiutancka płyta solowa Roberta Jansona, zatytułowana Trzeci wymiar, a dwa lata później – album pt. Nowy świat. W tym samym roku premierę miała także pierwsza solowa płyta Katarzyny Stankiewicz pt. Kasia Stankiewicz oraz album zatytułowany Emphasis nagrany przez pozostałych muzyków zespołu pod szyldem Sigma.

2000–2005: Powrót, jubileusz 10-lecia i spadek popularności

W marcu 2000 roku, Varius Manx powrócił do grania jako zespół, jednak już bez saksofonisty Rafała Kokota, który opuścił zespół. Wydana została ich pierwsza kompilacyjna płyta, zatytułowana Najlepsze z dobrych, na której znalazły się najpopularniejsze piosenki w dorobku zespołu oraz cztery premierowe utwory. Wydawnictwo promowały single: „Teraz i tu” i „Wolni w niewoli”. Drugie nagranie jednocześnie promowało film fabularny pt. Pierwszy milion w reżyserii Waldemara Dzikiego. Kilka miesięcy później grupę opuściła Kasia Stankiewicz, a jej miejsce zajęła Monika Kuszyńska. Wraz z nową wokalistką, grupa rozpoczęła pracę nad kolejnym albumem, co w 2001 roku zaowocowało wydaniem siódmej płyty studyjnej formacji, zatytułowanej Eta. Album promowały single „Maj” i „Jestem Twoją Afryką”. W tymże roku Varius Manx został wyróżniony brylantową płytą za największą liczbę złotych i platynowych płyt.

W lipcu 2002 zespół zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich organizowanym w Karlshamn za utwór „Moje Eldorado”, który zapowiadał ich kolejną płytę pt. Eno. Album promowały także single „Jest w nim” i „Znów być kochaną”.

W styczniu 2003 roku zespół wziął udział w krajowych eliminacjach do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Sonny”. Wcześniej muzycy wyruszyli w krótką trasę koncertową promującą ich konkursową propozycję. W tym samym roku Varius Manx w nagrał polskojęzyczny cover zagranicznego przeboju „7 Seconds” autorstwa Youssou N’Dour i Neneh Cherry, który znalazł się na składance płytowej radia RMF FM pt. RMF FM – Moja i Twoja Muzyka. Tekst do polskiej wersji utworu został napisany przez Andrzeja Ignatowskiego. Pod koniec roku, na składankę Polskiego Radia pt. „Święta, święta” grupa Varius Manx nagrała utwór „Ja z nim, Ty z nią”.

31 maja 2004 roku premierę miała kolejna studyjna płyta zespołu, zatytułowana Emi. Na albumie znalazły się m.in. single „Sonny”, „Pamiętaj mnie” i „Stay in My Heart” nagrana we współpracy z raperem Ernestem „Redem” Ivandą. W tym samym roku formacja zagrała recital w Opolu z okazji 15-lecia istnienia. W maju 2005 roku, grupa zaprezentowała premierowy utwór pt. „Bezimienna”, który znalazł się na koncercie premier podczas festiwalu w Opolu.

2006: Symfoniczny album i wypadek pod Miliczem

8 kwietnia 2006 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbył się koncert Varius Manx, podczas którego Monika Kuszyńska wykonała największe przeboje grupy w symfonicznych aranżacjach. Występ odbył się z udziałem orkiestry smyczkowej pod kierownictwem Marcina Wolniewskiego. Fragmenty koncertu zostały zarejestrowane i wydane na płycie, zatytułowanej Varius Manx Symfonicznie. Tyle siły mam. Album uzupełniają trzy, nowe studyjne nagrania: „Tyle siły mam”, „Bezimienna” i „Carry”. W tym samym roku grupa nagrała utwór pt. „Piłka w grze”, który znalazł się na składance Hit na Mundial 2006.

28 maja 2006 roku zespół uległ wypadkowi drogowemu pod Miliczem (woj. dolnośląskie). Samochód, który prowadził Robert Janson, wypadł na zakręcie z drogi i uderzył w drzewo. Poszkodowani odnieśli poważne obrażenia wewnętrzne i zewnętrzne. Ludzi z wraku wyciągnięto dopiero po rozcięciu karoserii. Najbardziej poszkodowana została wokalistka zespołu, Monika Kuszyńska, która z urazem kręgosłupa trafiła na oddział neurochirurgii szpitala wojskowego we Wrocławiu. Janson miał złamany prawy bark, złamane żebra i stłuczone płuco. Kolejny z poszkodowanych, Michał Marciniak miał złamany obojczyk. Z wypadku bez większych obrażeń wyszedł realizator dźwięku zespołu.

2010–2013: Powrót z czwartą wokalistką i nowy album

W lutym 2010, Kuszyńska oficjalnie zakończyła współpracę z Varius Manx, aby skupić się na karierze solowej. Jej miejsce zajęła wówczas Anna Józefina Lubieniecka, która po raz pierwszy wystąpiła z zespołem 27 lutego na gali urodzinowej radia RMF FM. W 2011 roku ukazała się nowa płyta grupy, zatytułowana Eli.

2013–2015: Nowoczesne brzmienia

W czerwcu 2013 roku nową wokalistką zespołu została Edyta Kuczyńska występująca pod pseudonimem Edi Ann. Artystka zaśpiewała „Bardzo kochać chcemy” wykorzystany w ścieżce dźwiękowej filmu Wojna żeńsko-męska. W tym samym roku Varius Manx wziął udział w koncercie SuperPremiery podczas 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z utworem „Mamy teraz siebie”. W 2014 roku, grupa wystąpiła w akcji Radia RMF FM „Ja Cię Kręcę” z okazji 25-lecia stacji, nagrywając razem z Kacprem Gołdą (zwycięzca wybrany przez zespół) nową wersję utworu „Africa”, grupy Toto. W kolejnych miesiącach zespół wydał takie single jak: „Wierzę w miłość”, „Cudowne dni” oraz „Spokój”.

Od 2015: Obchody 25-lecia istnienia zespołu

W 2016 roku, grupa wraz z byłą wokalistką zespołu, Katarzyną Stankiewicz wyruszyła w ogólnopolską, jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia istnienia. Ich pierwszy występ miał miejsce 31 grudnia 2015 podczas koncertu sylwestrowego TVP2 we Wrocławiu, podczas którego zaprezentowali „Orła cień”, „Ruchome piaski” oraz „Set Fire to the Rain” z repertuaru Adele. Pierwszy oficjalny koncert rozpoczynający jubileuszową trasę koncertową odbył się 9 kwietnia we Wrocławiu. Kilka dni później premierę miał singiel „Ameryka”, w którym wokalnie udzieliła się Stankiewicz. W czerwcu tego samego roku zespół pojawił się na LIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie został ciepło powitany przez publiczność. Wystąpił w kilku koncertach, zaś ich najnowszy wówczas utwór „Ameryka” otrzymał nagrodę SuperPremiery

 21 lipca 2016 roku zarejestrowano koncert zespołu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, zaś zapis występu wydano na albumie 25 Live, który swoją premierę miał 21 października tego samego roku. Album promowany jest kolejnym wspólnym singlem Varius Manx i Katarzyny Stankiewicz, pt. „Piątek”. 10 czerwca 2017 roku, w programie Pytanie na śniadanie, premierę miał ich kolejny wspólny utwór, „Biegnij”, który powstał w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej (jako „Run”). Piosenka została oficjalnym hymnem promującym Światowe Igrzyska Sportowe The World Games 2017, odbywające się w dniach 20-30 lipca we Wrocławiu.

 13 kwietnia 2018 odbyła się premiera wspólnego albumu nagranego z Kasią Stankiewicz pt. Ent. Premierowy koncert zaplanowano na 23 kwietnia 2018 roku w Teatrze Palladium.

Muzycy

Obecny skład zespołu

  • Kasia Stankiewicz – śpiew (1996–2000, od 2015)
  • Robert Janson – gitara, śpiew, instrumenty klawiszowe (od 1989)
  • Paweł Marciniak – gitara basowa (od 1989)
  • Michał Marciniak – gitara (od 1989)
  • Sławomir Romanowski – perkusja (od 1991)

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Akcja „Stop aborcji” jutro na placu Wolności

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Nocna Zmiana Bluesa, „Bukowina” i Turnau – goścmi tegorocznej „Oranżerii”

Skomentuj