banner

ŚDM Band – dzieło, które trwa

ŚDM Band to międzyparafialny zespół muzyczno – wokalny, stworzony z trzech radzyńskich parafii na potrzeby organizacji Światowych Dni Młodzieży. Okazuje się, że także po ich zakończeniu dzieło jest kontynuowane i rozwijane….

Zespół zawiązał się w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na pól roku przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się 22 stycznia i już wtedy można było zaobserwować duże zainteresowanie. Od początku zespołowi śpiewającemu towarzyszy zespół muzyczny. – ŚDM Band tworzy ponad 50 osób, wywodzących się głownie z trzech radzyńskich parafii; kilka z nich dojeżdża z parafii ościennych. To ludzie w różnym wieku, ale wszyscy kochają śpiewanie na chwałę Bożą i czują się młodzi wiekiem albo duchem – wyjaśnia ks. Grzegorz Suwała, opiekun duchowy zespołu. Z wielkim zaangażowaniem zespół prowadzi Karol Miłosz, organista z parafii MBNP, który przygotowuje pieśni, rozpisuje na głosy a potem ćwiczy ze śpiewakami do perfekcji. Intensywna praca rozpoczęła się prawie rok temu; co tydzień obie grupy spotykały się na swoich próbach, zespół śpiewający w każdy piątek, instrumentaliści – we wtorki.

Pierwsze wspólne śpiewania

Po raz pierwszy ŚDM Band można było usłyszeć 3 marca na Przystanku 2.0, odbywającym się w sanktuarium MBNP.

Okazało się, że zespół sprawdza się nie tylko na spotkaniach przygotowujących bezpośrednio do ŚDM, ale też uświetniając różne uroczystości. –Rozpoczęło się od naszego zaangażowania podczas Triduum Paschalnego. Już 3 kwietnia śpiewamy na święcie Bożego Miłosierdzia, a 29 kwietnia jedziemy do Kocka na kolejny Przystanek 2.0. 13 maja jesteśmy na Wieczerniku Maryjnym w 99. rocznicę Objawień Matki Boskiej Fatimskiej, zaś 15 maja prowadzimy modlitwę śpiewaną podczas kolejnej nowenny przed ŚDM. 5 czerwca zostaje odprawiona ostatnia nowenna przed ŚDM, ale już 12 czerwca śpiewamy na Mszy św prymicyjnej ks. Mateusza Kowalika. 24 czerwca prowadzimy modlitwy śpiewane na zjeździe młodych przed rejonowymi uroczystościami poprzedzającymi ŚDM – wylicza Piotr, jeden z członków zespołu.

Zaśpiewali na ŚDM

Momentem kulminacyjnym – równo pół roku po zawiązaniu się zespołu – był występ podczas Światowych Dni Młodzieży Rejonu Radzyńskiego. –Zagraliśmy na dużej scenie przy pałacu Potockich podczas uwielbienia, po zakończeniu Drogi Miłosierdzia. Był to nasz pierwszy większy występ poza kościołem. Oczywiście zespół ubogacał również spotkania modlitewne w samym sanktuarium. To był taki „Boży czas” kiedy graliśmy i śpiewaliśmy, mogąc tym samym porwać rzesze młodych ludzi. Bo choć często były to znane utwory muzyczne, to w zupełnie nowej aranżacji, bardzo dobrze wpadające w ucho i pozwalające radośnie chwalić Boga– podkreśla ks. Suwała. – Był to niesamowity czas działania Pana Boga poprzez ŚDM Band. Do dziś dnia dostajemy sygnały od naszych gości z zagranicy, którzy byli oczarowani występami zespołu– dodaje.

Z myślą o przyszłości

W nowym okresie pracy ŚDM Band zagrał już podczas diecezjalnego dziękczynienia za Światowe Dni Młodzieży. – Ucieszyło nas ogromnie zaproszenie do Pratulina, gdzie mogliśmy poprowadzić zawiązanie wspólnoty, dać krótki koncert a także poprowadzić oprawę muzyczną Mszy św. Zostaliśmy zaproszeni na czerwcowe Jerycho Młodych, by tam posługiwać muzycznie. Zaangażowaliśmy się także w pierwsze, z cyklu spotkań Młodych Duchem w rejonie radzyńskim – podkreśla ks. Grzegorz.

To oczywiście nie koniec. Zespół nadal spotyka się, ćwiczy, poszerza repertuar. – Jest to praca wielu młodych ludzi, czasami duży wysiłek, bo większość z nich dojeżdża na próby czy koncerty z Warszawy bądź z Lublina, gdzie studiują. To także wielka praca naszego organisty Karola Miłosza, który czuwa nad całością, organizując próby zarówno zespołu śpiewaczego jak i grającego, pracując nad repertuarem– zwraca uwagę opiekun duchowy zespołu.

Zdradza też, iż w planach na najbliższą przyszłość jest wyjazd ŚDM Band zagranicę. – Dostaliśmy zaproszenie po Światowych Dniach Młodzieży, w ramach rewizyty, do Francji. Mam nadzieję, że ten wyjazd dojdzie do skutku – podsumowuje ks. Suwała.

 

Radzyniacy powitali Nowy Rok

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Z sanktuarium MBNP – porządek kolędy w dniach 2-7 stycznia

Skomentuj