banner

Staż od kuchni, cz. 4

O pracy w kuchni włoskiej restauracji opowiedzą Jarosław Ładny- tegoroczny absolwent Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim oraz Jakub Oniszczuk- uczeń klasy trzeciej Technikum ZSP w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

We Włoszech odbywamy staż zawodowy jako kucharze w restauracji Da Carmelo. Lokal serwuje potrawy z makaronów(pasty), dania z owoców morza i ryb oraz pizzę, a także różne rodzaje pieczywa. Nasz standardowy dzień praktyk zaczyna się od przygotowania stanowiska pracy i składników do produkcji potraw. W tym miejscu scharakteryzujemy kuchnię Sycylii, żeby czytelnicy mieli obraz na jakich produktach pracujemy na stażu.

W kuchni sycylijskiej panują warzywa np. pomidory, bakłażany, cebula, czosnek, papryka, karczochy oraz ze względu na bliskość morza ryby (zwłaszcza miecznik, tuńczyk, dorada, sardynki) i owoce morza(krewetki, kalmary, ośmiornice, langusty, małże). Sycylijczycy częściej spożywają dania rybne i mączne niż mięsne, ale kiedy już sięgają po mięso jest  to najczęściej wieprzowina, wołowina lub jagnięcina, natomiast drób nie jest tu tak popularny jak w Polsce. Oczywiście w kuchni włoskiej rządzi makaron od każdą postacią- gotowany, smażony, zapiekany; kształty i dodatki są bardzo urozmaicone.

Kolejna popularna potrawa  to pizza. Jak widać duża część naszej pracy na stażu to przygotowywanie warzyw, ryb, owoców morza, a także sporządzanie ciasta na pizzę i pieczywo. Podczas praktyk poznajemy nowe potrawy, smaki i produkty, które są mało dostępne lub niezbyt znane w Polsce, co jest cennym doświadczeniem dla techników żywienia.

Wykorzystujemy umiejętności, które zdobyliśmy  w szkole, a także sprawdzamy w praktyce wiedzę o kuchni włoskiej. Mamy już swoją ulubioną potrawę sycylijską, którą jest Pasta al forno, czyli zapiekany makaron z ragi (manneczka łękowata), szynką, groszkiem zielonym, bakłażanem, mozzarellą, mortadelą, jajkiem. Inne równie pyszne dania, które sporządzamy i serwujemy podczas stażu to:

– Peperonata- rodzaj sycylijskiego ratatui przygotowanego z papryki, cebuli i pomidorów, doprawione octem i ziołami- pieczone lub smażone może być podawane jako dodatek  do obiadu, na kanapkach, na ciepło i zimno.

– Caponata jest to bakłażan w sosie słodko-kwaśnym z dodatkiem selera naciowego, cebuli, pomidorów, kaparów, przyprawiony octem, cukrem i oliwą. Podajemy na zimno  jako przystawkę lub jako dodatek do dań głównych.

– Parmigianadanie składa się ze smażonych plasterków bakłażana, które przekładane są sosem pomidorowym i serem, a potem pieczone w piecu.

W trakcie stażu poszerzamy swoje umiejętności gastronomiczne zdobyte w szkole, a także poznajemy dużo nowych produktów i smaków oraz uczymy się ciekawych technik i metod kulinarnych. Dodatkowo w czasie wolnym od praktyk zwiedzamy Sycylię, odpoczywamy nad morzem, korzystając ze słonecznej pogody.

Kolejna relacja z pobytu uczniów ZSP na praktykach zawodowych w Barcellona Pozzo di Gotto już niedługo.

Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej na Facebooku- Gastronomia ZSP w Radzyniu Podlaskim (https://www.facebook.com/gastronomiaZSPwRadzyniu/), na której będzie jeszcze więcej zdjęć i informacji o stażu zawodowym techników żywienia i usług gastronomicznych.

Letnio-wakacyjne Spotkanie Zespołów Ludowych

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Turniej piłkarzyków w MBP

Skomentuj