banner

Strażnik prawdy – upamiętnienie redaktora Jana Kołkowicza

W piątek, 29 czerwca w Międzyrzecu Podlaskim odbyły się uroczystości upamiętnienia Jana Kołkowicza. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych oraz delegacja Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Inspektorat Radzyń z pocztem sztandarowym. W 11 rocznicę śmierci śp. redaktor i  prozaik został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Na placu Jana Pawła II odsłonięto poświęconą zmarłemu tablicę pamiątkową, na skwerze Armii Krajowej odsłonięto rondo Jego imienia. 

W uroczystościach uczestniczyli:  rodzina redaktora, posłowie, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Bratu, Piotrowi i bratowej odznaczenie wręczyła w imieniu Prezydenta RP, p. Zofia Romaszewska. Kazanie wygłosił ks. infułat Kazimierz Korszniewicz:

Na placu Jana Pawła II odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową, na skwerze Armii Krajowej, u zbiegu ulic Nowej, Piłsudskiego i Staromiejskiej odsłonięto rondo Jego imienia. Odsłonięcia dokonał burmistrz Międzyrzeca, Zbigniew Kot wraz z rodziną śp. redaktora.

W wojskowej asyście uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie odczytano Apel Pamięci i miała miejsce salwa honorowa. Złożono kwiaty i odmówiono modlitwę w intencji Tego, który żył zasadą: amor patriae nostra lex.

Ostatni akord obchodów odbył się w sali bankietowej hotelu „Chrobry”, gdzie miała miejsce uroczysta promocja książki „Jan Kołkowicz. Dzieła zebrane”, której wydawcą było Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych. Członek stowarzyszenia, dr Zbigniew Makarski wraz z dr Anną Jeleszuk (publikacja powstała pod jej redakcją) byli głównymi organizatorami Społecznego Komitetu Upamiętnienia.

Był to sposobny czas na rozmowy i wspomnienia, przygotowano specjalną wystawę o niezłomnym, uparcie  tropiącym meandry historii zakazanej reanimując swym piórem zastygłe umysły i realizując swe naturalne uprawnienie miłości Ojczyzny (jak czytamy we wstępie książki, napisanej m. in. przez premiera Jana Olszewskiego).

Jan Kołkowicz (1928 – 2007) – dziennikarz, publicysta, prozaik, autor szeregu felietonów i reportaży o tematyce społecznej, obyczajowej i politycznej w prasie centralnej i regionalnej. Od 1970 wydawca podziemnego czasopisma polityczno-niepodległościowego „Czasu Kurz”, dwutygodnika „Zapis Wschodni”, autor cyklu opracowań „Na szlaku WiN”.

 

 

 

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Radzyniak narozrabiał w pociągu

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Podsumowanie sezonu Ks Az-Bud Komarówka

Skomentuj