banner

Świe(r)ze(go) spojrzenie na władców

W niedzielę, 11 marca o godz. 18.00 w sali kameralnej ROK odbędzie wystawa portetów polskich władców dwóch malarzy: Waldemara Świerzego (1931-2013) oraz Jana Matejki. „Nowy poczet władców Polski” to seria 49 portretów namalowanych przez profesora Waldemara Świerzego w latach 2003 – 2013 na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej.

Odwiedzający niedzielną wystawę „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” będą mogli porównać dzieła współczesne z reprodukcjami 42 rysunków sprzed ponad 100 lat.

Wystawa zachęca do spojrzenia na naszych królów i książęta nie jak na postacie z pomników, ale na żywych ludzi z krwi i kości.
Trzeba było czekać ponad 120 lat, aby po Janie Matejce następny artysta podjął wyzwanie i zmierzył się z utrwalonym w zbiorowej pamięci kanonem. Pomysł namalowania pocztu władców Polski podsunął Waldemarowi Świerzemu, wybitnemu grafikowi i plakaciście, a także twórcy malarskich portretów artystów, Andrzej Pągowski, również grafik.

Jak opowiada Pągowski, zaczęło się od tego, że w 2004 roku w programie telewizyjnym usłyszał słowa młodego chłopaka: Kiedy Matejko malował poczet królów…  – Pomyślałem: jak to, malował? Przecież Jan Matejko stworzył cykl ołówkowych rysunków w niewielkim formacie i były one czarno-białe. W ogóle ich nie malował!… Wtedy pojawiła się myśl, że Polacy zasługują na pełny, kolorowy, autorski poczet swoich władców. Zasługują na galerię namalowaną współcześnie, bardziej nowoczesną w swojej formie plastycznej. Myślałem, że tworzenie, a następnie wydanie takiego pocztu mogłoby być narodową lekcją historii. Jeśli chodzi o mnie, to do takiego projektu pasowało tylko jedno nazwisko. Waldemar Świerzy. Mój profesor i przyjaciel. Współtwórca polskiej szkoły plakatu, wspaniały grafik, malarz i wykładowca – mówił w wywiadach Pągowski.

Barwne teksty towarzyszące portretom napisał historyk Marek Klat, również autor opisów w albumie, który ukazał się z okazji wystawy. Nowy poczet powstał przy współpracy PKO BP, Narodowego Centrum Kultury, Kreacji Pro i osób prywatnych. Kolekcję po raz pierwszy zaprezentowano publicznie w maju 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Otrzymała świetne recenzje poparte bardzo dużą frekwencją zwiedzających i dyskusją medialną.

Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do włączenia się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Począwszy od najbliższej niedzieli, co miesiąc (11 marca, 11 kwietnia, 11 maja, 11 czerwca, 11 lipca, 11 sierpnia, 11 września, 11 października i 11 listopada) zaprasza na wydarzenie kulturalne uświetniające tą ważną dla naszego kraju rocznicę.

 

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Wręczono nagrody laureatom konkursów o Wyklętych

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Łukasz Ciężki w Zarządzie Polskiego Związku Taekwon-do

Skomentuj