banner

Syberia wzdłuż i wszerz

Wszystkich miłośników podróżowania po świecie zapraszamy w piątek 4 grudnia na opowieść o mroźnej i dalekiej Syberii. W tę niezwykłą podróż zabierze nas Romuald Koperski – pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii i zarazem rekordzista Guinnessa w najdłuższym koncercie fortepianowym na świecie.

Wysłuchamy opowieści oraz obejrzymy pokaz slajdów pt. „Syberia wzdłuż i wszerz”, którym będzie towarzyszył mini koncert fortepianowy muzyki rosyjskiej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 1800 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim (wejście od strony dziedzińca Pałacu Potockich). Poprzedzi je uroczystość na Skwerze Podróżników, gdzie Romuald Koperski odsłoni swoją tabliczkę. Początek o godz. 1730.

Romuald Koperski jest autorem książek podróżniczych („Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia. Zimowa Odyseja”, „Ocean Niespokojny”), wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej. W styczniu 2010 r. wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Trwał on 103 godziny i 8 sekund. W marcu 2011 r. założył fundację swojego imienia – Fundację Romualda Koperskiego. Głównym jej celem jest poprawa wizerunku Polski w Rosji i Rosji w Polsce.

syberia

Podczas radzyńskiego spotkania przemierzymy Syberię na jej długości i szerokości geograficznej. Dotrzemy do miejsc, których trudno szukać w encyklopediach i podręcznikach do nauki geografii – powiedział nam Robert Mazurek, na zaproszenie którego podróżnik przyjedzie do Radzynia. – Romuald Koperski opowie o cudzie natury, jakim jest Jezioro Bajkał, o szamanach i grupach etnicznych zamieszkujących Syberię, a także o roli Polaków w jej badaniu. Poznamy sylwetki Jana Czerskiego, Benedykta Dybowskiego, Wacława Sieroszewskiego i wielu, wielu innych, bowiem Syberia to czterysta lat polskiej diaspory – dodaje Mazurek.

Podczas spotkania Romuald Koperski zaprezentuje kilkaset fotografii z Syberii. Ponadto wysłuchamy mini koncertu fortepianowego, na który złożą się melodie rosyjskie. Spotkanie to również wieczór autorski, bowiem będzie można nabyć książki podróżnika.

Na 15. edycję „Radzyńskich spotkań z podróżnikami” zaprasza Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury, Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim. Wstęp wolny. Więcej na: www.facebook.com/radzyn-spotkania  

Drukowanie

Próbna ewakuacja w I LO

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

„Książki marzeń” dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Radzyniu Podlaskim

Skomentuj