banner

Uczniowie z radzyńskiego I LO na wymianie młodzieży w Niemczech

W dniach 02– 10 kwietnia 22 – osobowa grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim gościła w Niemczech, w miejscowości Tuttlingen, w landzie Badenia – Wirtembergia w ramach wymiany młodzieży szkolnej, nawiązanej w listopadzie 2011 r.

Spotkania uczniów z Radzynia i Tuttlingen stały się już tradycją. Co roku we wrześniu Niemcy przyjeżdżają do I LO w Radzyniu, a licealiści z Radzynia odwiedzają Tuttlingen w kwietniu. Szkołą partnerską dla radzyńskiego liceum jest w Niemczech Gimnazjum im. O. Hahna w Tuttlingen. Uczniowie klas 10 – 12 są rówieśnikami naszych licealistów. Nauka w niemieckim gimnazjum kończy się egzaminem maturalnym, który w tym roku odbywał się właśnie podczas wymiany uczniowskiej.

Wyjazd grupy polskiej miał charakter rewizyty po kolejnym już wrześniowym spotkaniu młodzieży w Radzyniu Podlaskim.

Uczniom towarzyszyli: Ewa Grodzka – dyrektor liceum, jako inicjator i organizator międzyszkolnej współpracy polsko – niemieckiej oraz tłumacz podczas zwiedzania Niemiec, Iwona Kożuch – nauczycielka języka niemieckiego i Zbigniew Jesionek – nauczyciel matematyki, jako opiekunowie młodzieży.

Dyrekcja i nauczyciele niemieccy zapewnili nam wspaniały program kulturo- i krajoznawczy. Uczniowie poznali szkołę OHG w Tuttlingen, która na nasz przyjazd została udekorowana flagami narodowymi. Uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, mieli okazję poznać typowy szkolny dzień niemieckiego ucznia a także wzięli udział w warsztatach polsko – niemieckich, nastawionych na wzajemne porozumienie wbrew tzw. barierze językowej. Tematem warsztatów były podobieństwa miedzy Polakami i Niemcami. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak wiele łączy nasze narody i świetnie się przy tym bawili, obalając jednocześnie mit istnienia wspomnianych barier. Młodzież jest bardzo podobna w obu krajach, ma jednakowe zainteresowania i świetnie potrafi zorganizować sobie wolny czas i bawić się razem, np. grając w piłkę nożną, minigolfa lub kręgle.

Zwiedziliśmy miasteczko Tuttlingen, które – dwukrotnie większe od Radzynia Podlaskiego – jest światowym potentatem w produkcji narzędzi chirurgicznych.

Gospodarze pokazali nam urocze miasta i miasteczka, w których bajecznie kolorowe kamienice zachwycają zwiedzających i tworzą niepowtarzalną romantyczną atmosferę, jakby czas się w nich zatrzymał. Zwiedziliśmy Rottweil, najstarsze miasto Badenii – Wirtembergi, z którego wywodzi się rasa psów (Rottweiler). W mieście tym historia przepięknie połączyła się z nowoczesnością. Na zlecenie firmy Thyssen – Krupp powstała tu 244 – metrowa wieża do testowania najnowocześniejszych wind, które poruszają się na poduszkach magnetycznych w pionie i poziomie.

Na chwilę opuściliśmy Niemcy i udaliśmy się do Szwajcarii, gdzie podziwialiśmy potęgę przyrody w postaci majestatycznego wodospadu na rzece Ren. Dotarliśmy też do Konstancji – miasta konklawe, w którym w 1417 r. został wybrany papież Marcin V – pięknie położonego nad Jeziorem Bodeńskim. W stolicy landu Stuttgarcie zwiedziliśmy m. in. nowoczesne multimedialne Muzeum Porsche.Moc wrażeń i atrakcji.

Ale największe znaczenie miał dla polskiej młodzieży fakt przebywania w rodzinach niemieckich, kontakt z rówieśnikami mówiącymi po niemiecku, nawiązane przyjaźnie, które pragną kontynuować, wspólne plany na przyszłość. To wszystko sprawiło, że niezwykle trudno było się rozstać. Podczas wieczorku pożegnalnego, który przeciągnął się do późna w nocy, bardzo dobrze się bawiliśmy, oglądając projekcję zdjęć z pobytu i śpiewając.

Naszym gospodarzom i przyjaciołom z Niemiec powiedzieliśmy: Auf Wiedersehen in Polen (Do zobaczenia w Polsce).W październiku 2016 r. oczekujemy ponownie gości z Tuttlingen.

Podziękowania składamy dyrekcji i nauczycielom I LO w Radzyniu Podlaskim i OHG w Tuttlingen za przychylność i wsparcie naszej współpracy oraz organizacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) za dofinansowanie naszego wyjazdu do Niemiec.

Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem w Miejskiej Bibliotece Publicznej

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Delegacja Gimnazjum Nr 1 im. Orląt Lwowskich na audiencji u metropolity lwowskiego, abp Mokrzyckiego

Skomentuj