banner

Uczniowie ZSP na wycieczce do Tindari, czyli włoski staż cz. 3

Autorkami fotorelacji z wyjazdu do Tindari w czasie wolnym są Wiktoria Sawicka- uczennica kl. 4 tg Technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II; zdobywczyni II miejsca w X międzyszkolnym konkursie zawodowym „Rok przed dyplomem” 2016, laureatka konkursów w czasopiśmie branżowym „Akademia Kulinarna” oraz Iwona Hukaluk- uczennica kl. 4 tg Technikum,  zdobywczyni III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym „Lubelskie Smaki 2015”.

Nie samą pracą człowiek żyje, więc stażyści ZSP także mają dni wolne od praktyk zawodowych, w których wyjeżdżają na wycieczki. W sobotę 9 lipca pojechaliśmy zwiedzić miasto Tindari oraz poopalać się na plażach laguny. Tindari położone jest na wysokości 268 m.n.p.m., w górach Nebrodi, na przylądku wychodzącym w Morze Tyrreńskie.

W mieście zwiedziliśmy Sanktuarium Czarnej Madonny (Il Santuario della Madonna Nera), miejsce wielu cudów i uzdrowień oraz licznych pielgrzymek z różnych stron Sycylii i świata. Według legendy, na przełomie VIII i IX w., w okresie tzw. prześladowań ikonoklazmu, statuę Czarnej Madonny schowano pomiędzy innym ładunkiem pod pokładem statku płynącym ze wschodu. Niedaleko wybrzeży Sycylii rozpętał się sztorm i marynarze nie mieli innego wyjścia jak przeczekać go w Zatoce di Tindarii, dzisiejszym Marinello. Po ustaniu burzy chcieli wyruszyć w podróż jednak pomimo wielu prób statek nie chciał ruszyć w drogę.W związku  z tym, podjęli decyzję, że część ładunku zostawią. Jednak dopiero gdy wśród tego wyładunku znalazła się także skrzynia ze statuą, statek odbił od brzegu. Kiedy miejscowi rybacy otworzyli skrzynię i ujrzeli piękną czarną Madonnę postanowili, że zaniosą ją właśnie do Tindari. Obecnie drewniana statua Czarnej Madonny znajduje się w budynku Sanktuarium w samym centrum prezbiterium, pod złoconą kopułą. Wnętrze bazyliki jest bogato zdobione. Na ścianach umieszczono 15 mozaik, natomiast w oknie znajdują się bogate witraże, przedstawiające świętych kościoła.

Kolejnym zabytkiem przez nas oglądanym były ruiny starożytnego miasta Tindaris założonego w 396 roku p.n.e., które było jedną z ostatnich greckich kolonii na Sycylii oraz ruiny amfiteatru greckiego, w którym do dziś w ramach Sycilia Festivalle wystawiane są sztuki starożytnych tragików.

Z tarasu widokowego podziwialiśmy piękny pejzaż archipelagu Wysp Liparyjskich  i widok na unikatowe laguny znajdujące się w pobliżu przylądka Tindari, które są utworzone  z ruchomych żwirów i piasków, a ich wygląd może się zmienić nawet kilkakrotnie w ciągu jednego roku.

Następnie udaliśmy się na plażę nad Morzem Tyrreńskim, gdzie opalaliśmy się, pływaliśmy i relaksowaliśmy się, ładując baterie na kolejne dni stażu zawodowego na Sycylii.

Kolejna relacja z pobytu uczniów ZSP na praktykach zawodowych w Barcellona Pozzo di Gotto już niedługo.

Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej na Facebooku- Gastronomia ZSP w Radzyniu Podlaskim (https://www.facebook.com/gastronomiaZSPwRadzyniu/), na której będzie jeszcze więcej zdjęć i informacji o stażu zawodowym techników żywienia i usług gastronomicznych.

Recytatorzy z Ulana na Festiwalu Teatrów Niewielkich

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Dobra zabawa w Kąkolewnicy

Skomentuj