banner

Uroczystość 70-lecia WiN

Bogatą propozycję programową mającą uczcić 70 rocznicę utworzenia Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość przygotowali współcześni kontynuatorzy tradycji tej organizacji.

2 września 1945 roku powstało Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, polskaorganizacja o cywilno-wojskowym charakterze mająca na celu konspiracyjną walkę z sowietyzacją kraju i komunizmem.

Struktura WiN na terenie powiatu radzyńskiego (Obwód Radzyń WiN) prężnie funkcjonowała w latach 1945-1947 przeciwstawiając się komunistycznej propagandzie, likwidując najbardziej gorliwych agentów sowieckich z PPR, walcząc z KBW, UB i ORMO.

Współcześnie tradycje historycznego WiN kontynuuje stowarzyszenie Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość Inspektorat Radzyń, które proponuje szereg przedsięwzięć mających na celu uczczenie 70 rocznicy powstania WiN.

5 września w godz. 13.00 – 20.00 wszyscy chętni mogą wziąć udział w Zawodach z okazji 70-lecia powstania WiN, które odbędą się na strzelnicy w Komarówce Podlaskiej. Więcej informacji TUTAJ.

Również 5 września o godz. 20.00 z dziedzińca pałacu Potockich wyruszy nocny marsz na Uroczysko Baran koło Kąkolewnicy. Zainteresowani znajdą wszelkie potrzebne informacje TUTAJ.

Główne radzyńskie obchody rocznicowe będą miały miejsce w niedzielę 6 września w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim o godz. 15.30, kiedy to odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i członków WiN. Po niej w parafialnej sali konferencyjnej odbędzie się konferencja popularno-naukowa pt. Zasady ideowe i organizacja Obwodu Radzyń Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (1945-1947). Referaty wygłoszą:

– dr Agnieszka Gątarczyk: Zasady ideowe Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

– mgr Grzegorz Karpiński: Organizacja podziemia antykomunistycznego w powiecie radzyńskim w latach 1944-1947.

dr hab. Dariusz Magier: Kadra kierownicza Obwodu Radzyń WiN (1945-1947).

Wieczorem 6 września WiN zaprasza młodzież z Radzynia i okolic do Radzyńskiego Ośrodka Kultury na koncert patriotyczny zatytułowany „Młodzi Bohaterom”. Można będzie wysłuchać hip-hopowego wykonawcy Zjednoczony Ursynów oraz rockowej kapeli Irydion. Szczegóły TUTAJ.

 

 

XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Konkurs plastyczny dla radzyńskich podstawówek

Skomentuj