banner

Uzasadnienie uchwały o powołaniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Dziś na nadzwyczajnej sesji Rada Miasta ma zająć się projektem uchwały o powołaniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych – Miejsca Pamięci Ofiar Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa w Radzyniu Podlaskim. Poniżej prezentujemy uzasadnienie uchwały, którego autorem jest Dariusz Magier.

W Radzyniu Podlaskim przy ulicy Warszawskiej 5A znajduje się budynek komunalny, w którym w latach 1939-1944 funkcjonował areszt Gestapo, zaś w latach 1944-1956 areszt Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W ciągu 16 lat działania tej katowni reprezentującej oba dwudziestowieczne totalitaryzmy: niemiecki nazizm i sowiecki komunizm, przez jej cele przeszły tysiące mieszkańców miasta Radzynia i powiatu radzyńskiego. Setki z nich spędziły tu ostatnie chwile swego życia.

Utworzenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych – Miejsca Pamięci Ofiar Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa w Radzyniu Podlaskim z jednej strony daje możliwość należytego upamiętnienia ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru, z drugiej pozwoli na zabezpieczenie tego unikatowego w skali regionu miejsca oraz prowadzenie działalności muzealnej, badawczej i kulturalnej z nim związanej. Utworzenie Muzeum to okazanie należytego szacunku patriotom radzyńskim, którzy stracili w tym miejscu swoje życie i zdrowie, by następne pokolenia mogły cieszyć się wolnością, a także nowa jakość na naukowo-kulturalnej mapie naszego miasta i nowe możliwości z niej wynikające.

Utworzenie Muzeum stanowi pozytywny odzew na aktywność wielu środowisk od lat upominających się o to, by przypomnieć choćby wniosek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Inspektorat Radzyń z 13 stycznia 2015 r. oraz społeczność grupy TAK dla Muzeum w katowni Gestapo/UB w Radzyniu Podlaskim, która zrzesza ponad 1020 osób. Poparcie dla utworzenia Muzeum wyraziły m.in.: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Siedlcach.

Utworzenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych – Miejsca Pamięci Ofiar Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa w Radzyniu Podlaskim w strukturze Radzyńskiego Ośrodka Kultury jest krokiem do powstania samodzielnej placówki muzealnej w naszym mieście. Bogata historia Radzynia Podlaskiego jest tego warta, zwłaszcza w roku jubileuszu jego 550-lecia.

 

A może ZSP to Twoja droga?

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Tybetańska podróż z Dariuszem Czerniakiem

Skomentuj