banner

Wiem, za Kim idę – procesja Bożego Ciała w sanktuarium MBNP

To dzisiaj Chrystus eucharystyczny wychodzi na ulice naszych miast, osiedli, na drogi naszych wiosek– powiedział na początku uroczystej liturgii, ks. Henryk Hołoweńko podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w sanktuarium MBNP.

-Dziś mogliśmy nie tylko pójść za Najświętszym Sakramentem, ale i wyznać wiarę – powiedział w kazaniu, ks. dziekan Roman Wiszniewski. – Pokazuję innym i sam umacniam się w tym, że wiem za Kim idę.

W tej pięknej procesji można było dostrzec wiele różnych znaków, przepięknych skojarzeń. Sypane kwiaty były symbolem uwielbienia i miłości. Powtarzana przez dzieci modlitwa jest tożsama z wołaniem aniołów w Niebie. Śpiewaliśmy stare, tradycyjne, znane od wieków pieśni. To jest właśnie wyznanie wiary.

Wszystkie ołtarze pogłębiają te treści, które słyszeliśmy w Ewangelii. Pierwszy ołtarz – kielich i winogrona to symbol ludzkiego trudu, nieustannie składanego na Boży ołtarz. Prawdę, że jest tu krew Chrystusa i Jego cierpienie. Bardzo wymowną sferę przedstawiał ten drugi, gdzie miłosierdzie Boże nieustannie spływa z krzyża. Trzeci ołtarz – w świetle hostii i kielicha jest Chrystus, Jego umęczona głowa z koroną cierniową.

Obok naszych domów przechodził Chrystus, który jest Panem Życia. 

Ksiądz proboszcz dziękował dzieciom i ich rodzicom, niosącym znaki religijne: chorągwie, poduszeczki i feretrony, służbie liturgicznej, wszystkim, którzy ozdobili swoje okna i balkony oraz policji za zapewnienie bezpieczeństwa.

Oktawa Bożego Ciała potrwa do przyszłego czwartku.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

„Zoomikom” stuknęło 5 lat, czyli wystawa „Najlepsze z najlepszych”

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Uroczystość Bożego Ciała w Świętej Trójcy

Skomentuj