banner

Wójt Gminy Radzyń o złej sytuacji rolników

-To nie tylko samo zagrożenie wirusem, ale są tu także skutki uboczne, przede wszystkim spadek skupu żywca – mówił na antenie Katolickiego Radia Podlasie, wójt Giny Radzyń, Wiesław Mazurek. Odnosząc się do rozprzestrzeniającego się wirusa ASF w powiecie radzyńskim, powiedział: „jest bardzo źle”.

Dzisiaj, dla największych hodowców największym problemem jest spadek skupu żywca (3,80 zł za kg). Ponad 20 lat temu kosztowało to dużo więcej – stwierdził Mazurek. -Koszty produkcji są przewyższające. 

Pismo do Ministra Rolnictwa

Mówiąc o przyczynach takiego stanu rzeczy, Wójt Gminy Radzyń wskazał na dwa powody:

To formalności, które trzeba dopasować do realiów – jest za mało skupujących i dobrze byłoby tą nadwyżkę zdjąć. To także, niestety, nieuczciwość zakładów mięsnych, wykorzystujących tą sytuację, tłumacząc rolnikom: „Panowie, nie martwcie się o nic, bo wy dostajecie dofinansowanie.”W jakimś stopniu będzie to możliwe, rząd nad tym pracuje. Bardzo bezpośrednio współpracujemy z Głównym Lekarzem Weterynarii, dr Pawłem Niemczukiem, jak również dyrektorem Instytutu Weterynarii, prof. Krzysztofem Niemczukiem. Ci panowie bardzo dużo czasu poświęcili temu tematowi – ASF i jego skutkom ubocznym. Oni mają największe zasługi w ministerstwie. Ich praca oraz otrzymane od nas informacje będą przekładać się na konkretne decyzje ministra, Krzysztofa Jurgiela.

Mazurek wspomniał o niedawnym spotkaniu w Urzędzie Gminy z największymi hodowcami.– Przygotowaliśmy pismo do Ministra Rolnictwa, proszące o interwencję, żeby w jakikolwiek sposób zmienić tą cenę skupu żywca.

Zapytany o dymisję szefa resortu, odpowiedział:

Oczekuję od niego dużo większej pomocy. Ta obecna jest trochę za mała. Wiem, że osoby z otoczenia pana ministra, którzy go wspierają bardzo się angażują, rozumieją temat, będą robić wszystko, by poprawić sytuację. Być może pewnym utrudnieniem są przepisy unijne, które w pewien sposób blokują pewne rozwiązania – zakończył.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Gminna Zabawa Noworoczna w ZPO w Borkach

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Spotkanie z autorem publikacji „Komarówka Podlaska – zarys dziejów”

Skomentuj