banner

Wystawa „W poszukiwaniu piękna”

W miniony piątek, w Galerii „Oranżeria” odbyła się wystawa Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków „W poszukiwaniu piękna”. O prezentowanych obrazach opowiedziała zgromadzonym Grażyna Hankiewicz, jedna z 42 uczestników wystawy.

Zgromadzonych powitał kustosz Galerii, Arkadiusz Kulpa.

Zorganizowany w 1960 r. w Lublinie zjazd (wówczas jeszcze) nauczycieli rysunków z całego Województwa Lubelskiego dał początek działalności Klubu Nauczycieli Plastyków. W 2007 r. Klub przyjął status stowarzyszenia z siedzibą w Lublinie. Obecnie liczy 62 członków: zarówno czynnych, jak i emerytowanych pracowników polskiej oświaty i kultury (nauczycieli, dyrektorów, wizytatorów pracujących na wszystkich szczeblach edukacji). Ludzi tych łączy miłość do plastyki i pasja, jaką jest twórczość plastyczna.

Goszcząca w Radzyniu 5. wystawa zbiorowa członków PSNP „W poszukiwaniu piękna” ma charakter „objazdowy”. Po prezentacji w siedzibie Stowarzyszenia, tj. Domu Kultury LSM w Lublinie, corocznie odwiedza gminne centra, ośrodki i domy kultury, głównie na terenie Lubelszczyzny. Godny podkreślenia jest fakt, że również w ten sposób nauczyciele –twórcy z PSNP zajmują się edukacją innych. Zaszczepiają zainteresowanie, a nawet miłość do sztuki, przybliżają zjawiska z jej obszaru, uczestniczą w aktywizacji lokalnych społeczności.

15129686_1281276318559545_1456854409962442371_o

Grażyna Hankiewicz (pierwsza z l.)

Absolwentka nałęczowskiego „plastyka”. Ukończyła Wychowanie Techniczne na Politechnice Lubelskiej, studia podyplomowe ze sztuki na Politechnice Radomskiej oraz wychowanie do życia w rodzinie na KUL-u. Z zawodu nauczyciel plastyki i techniki. Z zamiłowania fotograf. Członek Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „KLATKA”. Szczególnie ulubionymi tematami są zwierzęta, a zwłaszcza ptaki. Lubi fotografie pejzażową, choć nie stroni od architektury i portretu. Interesuje ją folklor. Faktura i detal oraz rytm, to dla niej szczególnie cenne elementy otaczającego świata. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem nagród w kategorii fotografii reportażowej i przyrodniczej.

Ma na swoim koncie wydawnictwa pocztówkowe i kalendarzowe oraz prasowe. Mówi o sobie tak:  fotografuję to, co widzą wszyscy, ale… nie wszyscy dostrzegają .

zdj.: Dariusz Hankiewicz

Konferencja nt. zmian w edukacji w I LO

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Przedszkolaki z Reja pomagają chorym dzieciom

Skomentuj