banner

Z seniorami o bezpieczeństwie

Radzyńscy policjanci spotkali się z seniorami – słuchaczami Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku filia w Radzyniu Podlaskim. Mundurowi apelowali o czujność w kontaktach z osobami nieznajomymi oraz przestrzegli zgromadzonych przed oszustami. Wiele uwagi poświęcono również bezpieczeństwu w ruchu drogowym oraz znaczeniu elementów odblaskowych. W takcie spotkanie nie zabrakło także informacji na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Policjanci radzyńskiej jednostki spotkali się po raz kolejny ze słuchaczami Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku filia w Radzyniu Podlaskim. Spotkanie odbyło się w budynku radzyńskiej Oranżerii. Prelekcja rozpoczęła się od zwrócenia uwagi na różnorodne metody działania oszustów. „Na wnuczka”, „policjanta” i „urzędnika” to tylko niektóre przykłady oszustw, których ofiarami najczęściej padają osoby starsze. Funkcjonariusze podali również przykłady takich zdarzeń, które zaistniały na terenie województwa lubelskiego, jak też samego powiatu. Omówili w jaki sposób seniorzy powinni postępować, żeby nie dać się oszukać i być bezpiecznym w miejscu zamieszkania.

Apelowali także o ostrożność wobec osób nieznajomych i rozmówców telefonicznych. Zanim w pełni zaufamy rozmówcy sprawdźmy czy jest tym za kogo się podaje oraz czy przekazywane przez niego informację są prawdziwe. W trakcie spotkania uczestnicy obejrzeli także materiał „Nie daj się oszukać – Oszustom Stop” przygotowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie.

Podczas wykładu dotyczącego bezpieczeństwa  w ruchu drogowym funkcjonariusze przypomnieli słuchaczom zasady dotyczące bezpieczeństwa osób starszych będących uczestnikami ruchu drogowego zarówno jako piesi, rowerzyści, czy kierowcy lub pasażerowie pojazdów. Nie zabrakło także informacji dotyczących obowiązku korzystania
z elementów odblaskowych.

W dalszej części spotkania funkcjonariusze omówili funkcjonowanie i zachęcali do korzystania z „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, która stanowi wsparcie policji na rzecz diagnozowania istniejących zagrożeń. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak szybko
i w prosty sposób mogą nanieść na mapie miejsce w którym występują potencjalne zagrożenia oraz w jaki sposób odczytywać informacje zawarte w aplikacji. Wczorajsze spotkanie było również doskonałą okazją do przybliżenia mieszkańcom jak łatwo i szybko można odnaleźć kontakt do swojego dzielnicowego czy też dotrzeć do najbliższej jednostki Policji w kraju za pomocą aplikacji „Moja Komenda”.

Na zakończenie uczestnicy spotkania wymienili się doświadczeniami, spostrzeżeniami oraz cennymi uwagami.

Nowoczesne pokazy naukowe w Domaszewnicy

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Frames w Manhatanie, czyli pierwszy koncert dla Renaty

Skomentuj