banner

Zakończenie stażu zagranicznego we Włoszech I grupy uczniów ZSP

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim w ramach programu ERASMUS + „Praktyki dla przyszłości” odbyli dwutygodniowe staże zawodowe we Włoszech na Sycylii.

Pierwsza dwudziestoosobowa grupa składająca się z ośmiu techników żywienia  i usług gastronomicznych(Wiktoria Sawicka, Iwona Hukaluk, Agata Sokół, Paulina Zdziennicka, Aleksandra Frąckiewicz, Paweł Jabłoński, Jarosław Ładny i Jakub Oniszczuk), trzech stolarzy  i dziewięciu techników pojazdów samochodowych realizowała staż w dniach 3-16 lipca 2016 r.  we włoskiej miejscowości Barcellona Pozzo di Gotto.

Nasza ośmioosobowa grupa techników żywienia i usług gastronomicznych odbywała staż  w poniższych restauracjach:

George Hotel- Wiktoria Sawicka na kuchni jako kucharz, a Iwona Hukaluk na sali konsumenckiej jako kelnerka

Master Chef- Aleksandra Frąckiewicz na sali konsumenckiej jako kelnerka

– Da Carmelo- Jakub Oniszczuk i Jarosław Ładny jako kucharze

– U FUNNU- Agata Sokół na kuchni jako kucharz i Paulina Zdziennicka na sali konsumenckiej jako kelnerka

– Perditempo- Paweł Jabłoński jako barman.

Swoje wrażenia ze stażu uczniowie ZSP opisywali w relacjach z praktyk we Włoszech, które dostępne  są na stronie internetowej na Facebooku- Gastronomia ZSP w Radzyniu Podlaskim (https://www.facebook.com/gastronomiaZSPwRadzyniu/)

Po codziennej pracy we włoskich przedsiębiorstwach praktykanci z ZSP odpoczywali w hotelu George Hotel oraz zwiedzali Sycylię między innymi: miasto Tindari, wulkan Etna, miasto Taormina.
Na stronie internetowej (https://www.facebook.com/gastronomiaZSPwRadzyniu/) znajdują się fotorelacje  z wycieczek.

Celem stażu było zdobycie nowej wiedzy i umiejętności zawodowych w różnych zawodach oraz zwiększenie wiedzy i znajomości europejskiego rynku pracy i wymogów jakie stawia młodym ludziom, poprzez kontakt z włoskimi pracodawcami i ich oczekiwaniami. Młodzież miała możliwość poznania zasad pracy w różnym kulturowo i językowo zespole, a także zapoznała się z włoską kulturą i zwyczajami. Dowodem osiągnięcia zakładanych celów stażu zagranicznego były certyfikaty ukończenia praktyk,  które na zakończenie pobytu we Włoszech otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

Młodzież ZSP jest bardzo zadowolona z wyjazdu na staż zawodowy do Barcellona Pozzo di Gotto zorganizowany przez szkołę, ponieważ poszerzyła swoje umiejętności zawodowe oraz zdobyła ciekawy wpis do CV, który zwiększy ich szanse na rynku pracy. Dodatkowo uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

Pierwsza grupa stażystów ZSP wróciła już do domów, ale to jeszcze nie koniec, ponieważ do Włoch na praktyki zawodowe polecieli kolejni uczniowie ZSP. Od 17 do 30 lipca 2016 r. realizować staże będzie 34. uczniów, wśród których znajduje się dziesięciu techników fryzjerstwa, jedenastu techników hotelarstwa, siedmiu techników budownictwa, czterech techników pojazdów samochodowych i dwóch techników żywienia i usług gastronomicznych (Katarzyna Adamowicz i Agnieszka Golanko).

Uczniom życzymy powodzenia i zdobycia wielu cennych doświadczeń zawodowych!

Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej na Facebooku- Gastronomia ZSP w Radzyniu Podlaskim (https://www.facebook.com/gastronomiaZSPwRadzyniu/), na której będzie jeszcze więcej zdjęć  i informacji o stażu zawodowym techników żywienia i usług gastronomicznych.

Akcja Lato, czyli wycieczka do Woli Osowińskiej

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Zakończenie ŚDM w Radzyniu

Skomentuj