banner

„Zapytam z czystej przyzwoitości. Ma pani kartę?” – czyli jak zrodziła się przyjaźń

We wtorek, 14 listopada drugiego dnia III Radzyńskiego Tygodnia Teatru mieliśmy okazję obejrzeć dwa spektakle, pierwszym z nich była „Wydmuszka”Teatru I Liceum Ogólnokształcącego, drugim –  monodram Weroniki Zielińskiej „Taka jakby Alicja”.

Spektakle dnia pierwszego podniosły poprzeczkę na dość wysoki poziom, dlatego też można się było spodziewać, iż dnia wczorajszego nie może być on niższy – nie zawiedliśmy się!

Pierwsze przedstawienie należało do Teatru I Liceum Ogólnokształcącego, które zaprezentowało nam „Wydmuszkę” w reżyserii Anny Warwas. Chociaż na pierwszą myśl mogłoby się wydawać że chodzi o ozdobę świąteczną, bądź coś związanego z tematyką Wielkanocy, to prawda jest nieco inna…

Jest to opowieść o niespotykanej przyjaźni dwóch kobiet Roksany (Gabriela Warwas) i Haliny (Julia Woźniak). Obie pochodziły z różnych światów, jednak z biegiem czasu zaczyna się w nich budować nić porozumienia, zmieniająca się w przyjaźń.

Halina, podstarzała kobieta, która całe dnie spędza w bibliotece, czas poświęca książkom o miłości oraz rozważaniu nad dawną miłością, przeplatając to rozmowami przez telefon z matką. Jest podstarzałą kobietą, która nie nadąża za trendami mody, żyje z dala od ekscesów. Drugą bohaterką jest Roksana, młoda i bogata kobieta, żona biznesmena. Roksana zna się na obecnie panujących trendach, odziana w biżuterie, modne ciuszki z początku sprawiająca wrażenie próżnej i pustej.

Początek spektaklu budzi w nas odczucia, że z takiej mieszanki nic dobrego  wyjść nie może, jednak z czasem od książki do książki, od spotkania do spotkania kobiety zaczynają się zaprzyjaźniać oraz dopełniać na wzajem, z biegiem czasu poznają się na tyle dobrze, że  zwierzają się z swoich problemów, a także wymieniają spostrzeżeniami odnośnie postrzegania świata…

Z drugim spektaklem przyszło nam się spotkać pierwszego dnia III Radzyńskiego Tygodnia Teatru, jest to monodram w wykonaniu Weroniki Zielińskiej, o którym więcej można przeczytać pod tym linkiem.

Przekształcenie Przedszkola Miejskiego

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

ROK dziękuje darczyńcom