banner

Zasiać ziarno otwarcia na drugiego człowieka i troski o lokalną społeczność

Wczoraj, w Sobolach prezentacją 5 projektów, przygotowanych przez uczestników zakończyły się  tygodniowe międzynarodowe warsztaty Holis 2018. Specjaliści z czterech kontynentów pracują w temacie „Innowacje Społeczne Na Wsi Poprzez Design, Biznes, Technologię i Inne Dziedziny”.

Wita nas Tomasz Rygalik, który wraz z żoną, Małgorzatą założyli Fundację Sobole. Małżeństwo  projektantów, zaangażowanych w działalność edukacyjną oraz kulturową, utworzyło ją z myślą o promocji działalności kulturalnej w regionie. – Dzięki zawodowym kontaktom, zaprosiliśmy ludzi o podobnej wrażliwości. 

Uczestnicy badali wyzwania i możliwości powiatu radzyńskiego. Dzięki wiedzy i doświadczeniom w różnych dziedzinach, 5 grup projektowych  zaproponowało ciekawe i możliwe do wdrożenia rozwiązania dla rozwoju naszego regionu.

-Jako LGD  byliśmy partnerem tych warsztatów – informuje prezes „Zapiecka”, Katarzyna Krupska-Grudzień. – Idea pojawiła się z osobistej znajomości z Rygalikami. Już rok temu były tutaj warsztaty holisowe, Spomlek był z nich bardzo zadowolony. W tym roku pojawił się pomysł, żeby zająć się już nie konkretną firmą, ale społecznością lokalną. Bardzo chętnie włączyliśmy się w  partnerstwo tych warsztatów. Uważam, że jest to duża szansa dla powiatu. Gdybyśmy mieli taką możliwość ściągnąć, żeby zaprosić tych wszystkich ludzi z 4 kontynentów, z kilkunastu krajów – zaproszenie takiej ilości ekspertów przekraczałoby wszelkie możliwości budżetowe. 

Przyjechali za własne środki po to, żeby spędzić ze sobą czas. Myślę, że to wielkie szczęście dla nas, lokalnej społeczności, że spotykają się akurat w Sobolach. Swoją wiedzę i doświadczenie chcą wykorzystać po to, żeby dokonać tutaj zmiany. Bardzo istotne jest to, że zaplanowano takie warsztaty na kilka następnych lat. Poznamy ich wyobrażenia, propozycje na rozwój naszego powiatu. Przyjadą za rok. Mam nadzieję, że uda nam się jakiekolwiek z tych idei wdrożyć,  wtedy będą pracować dalej i głębiej.

W poniedziałek uczestnicy spotkali się z ok. 15 lokalnymi ekspertami. Rozmawiano na temat tego, co się u nas dzieje, co mogłoby się zadziać, jak my widzimy pewne rozwiązania – mówi Krupska-Grudzień. Zdefiniowano wyzwania, nad którymi pracowano.

Rozmowa z wolontariuszką warsztatów, Agatą Grudzień:

-Jesteśmy  trochę jak szkoła, która nie ma budynku ani stałego miejsca lokalizacji  – tłumaczył ideę warsztatów, jeden z prowadzących, Maxim Deduskhof. To już 5 edycja. Swoje zainteresowania kierują głównie ku terenom wiejskim. Chodzi o poznanie danego miejsca, dostrzeżenie problemów i wyzwań i znaleźć rozwiązania. Uczestniczy uczą się współpracować ze sobą i lokalną społecznością. Spotkali się w piątek, sobota była przeznaczona na integrację. Wybrano 5 różnych grup, które zaczęły pracę nad projektami. Były także wyjazdy do Radzynia.

Wchodząc do tzw. „murowańca”, na ścianach widzimy tygodniowy grafik, plan zajęć, małą pocztę dla uczestników HOLIS, sporo fiszek z pomysłami i ideami, które złożyły się na 5 projektów:

1.Smaki powiatu – targ, na którym stoiska z lokalnymi produktami są ustawione wzdłuż szlaku rowerowego „Dolina Tyśmienicy”

2. Baza – oferta kulturalna dla dzieci

3. „Od ziarnka do garnka” – mobilny ogród i comiesięczne wspólne spotkania i posiłki

4. Modu_ – kreacja mobilnej przestrzeni publicznej (wzmocnienie lokalnych społeczności)

5. Smacking – made in Radzyń

 

O powyższych szerzej w kolejnych dniach. Także rozmowa z Tomaszem Rygalikiem o dalszym, powarsztatowym etapie i planach na Sobole oraz starostą radzyńskim, Lucjanem Kotwicą (m. in. o potencjalnej współpracy uczniów ZSP z fundacją).

Wieczór zakończył się wspólnym ogniskiem i spotkaniem przy suto zastawionych stołach, gościom przygrywała też lokalna kapela. Rozmowom nie było końca…

zdj.: Tadeusz Kierych

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Maria Kosidło: Artykuł w „Biuletynie Radzyń” o moim proteście to manipulacja

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Przygnieceni przez Stal

Skomentuj