banner

Zauroczeni Wilnem

Za słowami Wincentego  Pola z utworu  „Pieśń o ziemi naszej” uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim wraz a nauczycielami wyruszyli 10 maja na wycieczkę na Litwę. W wyjeździe uczestniczyło 41 uczniów  szkoły. Organizatorem wyjazdu była pani mgr Agnieszka Cieślak, opiekę nad uczniami sprawowali: mgr Joanna Badziak, mgr Szymon Oleksiński, mgr Krzysztof Grzeszyk.

„Jeśli myśl ci przyjdzie mylna
Zwątpić w przyszłość i w swobodę,
Wówczas, bracie, jedź do Wilna
Poznać z hartem dusze młode.”

W podróż wyruszyli o godzinie 7:00, w Radzyniu pożegnało ich słoneczko, a powitał pilot pan Jerzy Szpyra. Pierwszym przystankiem na trasie na Litwę był Augustów, a  tam czekał ich atrakcyjny rejs statkiem  po Jeziorze Białym i Kanale Augustowskim, który jest główną atrakcją turystyczną regionu. Z niepokojem spoglądali w niebo, ponieważ zaczął prószyć śnieg. Schowali się pod pokładem, jednak nawet opady i niska temperatura  nie zniechęciły młodzieży, która podziwiała widoki na górnej części statku. Wysiedli w Studzienicznej i obejrzeli kaplicę, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Obok niej znajduje się studnia, według miejscowej legendy zawiera ona cudowną wodę, która leczy choroby. Od tej właśnie studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości. Następnie wyruszyli na obiadokolację do Sejn, a potem w śnieżnej scenerii w podróż do Wilna. Po przyjeździe zakwaterowali się w hotelu  „Żemaites”, a uczniowie mimo zmęczenia udali się w odwiedziny do koleżanek i kolegów. Po chwili odpoczynku wychowawcy wyruszyli na poszukiwania. Niektórych znaleźli w wannie, innych pod prysznicem albo pod łóżkiem u sąsiada. Zmęczeni zasnęli.

Drugiego dnia wypoczęci spotkali się na śniadaniu, a o godzinie 10:00 pod opieką przewodnika pana Józefa Szostakowskiego wyruszyli na zwiedzanie Wilna – stolicy Litwy.

Najpierw odwiedzili cmentarz na Rossie, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem, w którym spoczywa ciało matki Józefa Piłsudskiego oraz jego serce. Marszałek chciał być pochowany wokół swych żołnierzy. Józef Piłsudski pisał: ”Nie wiem czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu. Niech! Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze…” Jego życzenie spełniono w 1936 roku.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili był kościół św. Piotra i Pawła – barokowy kościół położony na Antokolu, który zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Następnie autokar zawiózł wycieczkowiczów pod Ostrą Bramę, skąd wyruszyli prowadzeni przez przewodnika na spacer po Wilnie. Na chwilę zatrzymali się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, potem  zwiedzili kościół pw. Ducha Świętego i obejrzeli budynek, w którym wraz z innymi Filomatami więziony był Adam Mickiewicz. Zajrzeli także do kościoła Miłosierdzia Bożego, zatrzymali się przed Uniwersytetem Wileńskim, Ratuszem,  na Placu Katedralnym i w Muzeum Adama Mickiewicza. Trochę zmęczeni zjedli obiadokolację i wrócili do hotelu, gdzie w uczniów wstąpiły nowe siły.

Trzeci dzień rozpoczął się od śniadania, po którym spakowali się i sprzątnęli pokoje. Przed nimi było jeszcze kilka atrakcji. Jadąc do Trok, zatrzymali się na chwilę na Górze Trzech Krzyży, by obejrzeć panoramę Wilna, po czym wyruszyliw podróż do dawnej stolicy, a także siedziby grupy etnicznej Karaimów – miasta Troki. Zwiedzili zamek Wielkich Książąt Litewskich na wyspie Galve. Na zakończenie wizyty w Trokach skosztowali regionalnego specjału, pasztecików o nazwie „kibini”.

Ostatnią atrakcją pobytu na Litwie był Aquapark w Druskiennikach, nowoczesny kompleks basenów z różnorodnymi atrakcjami. Największą popularnością cieszyły się ogromne zjeżdżalnie, tzw. wartka rzeka i basen z falami morskimi. Zrelaksowani, ale głodni ruszyli w drogę powrotną, zatrzymali się tylko na obiadokolację w Sejnach. Wycieczka minęła bardzo szybko, wycieczkowicze mają nadzieję, że wrócą kiedyś do Wilna.

zdj.: Gimnazjum Nr 2

Przewoził nielegalne papierosy

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Wygrali na Lutni

Skomentuj