banner

Zmarł Zygmunt Pietrzak

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym odszedł od nas – w wieku 81 lat –  Zygmunt Pietrzak – wieloletni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, o godz. 15.00 w sanktuarium MBNP.

Od 1945 r. mieszkał w Radzyniu Podlaskim. W 1975 r. został dyrektorem miejscowego Społecznego Ogniska Muzycznego i był nim przez 6 lat. Następnie był dyrektorem radzyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia, powstałej dzięki jego usilnym staraniom. Stanowisko to piastował do października 1991 r., gdy przeszedł na emeryturę. Jeszcze przez 10 lat związany był z tą placówką, ucząc dzieci gry na fortepianie. – Dotychczas największą satysfakcję w działalności zawodowej i społecznej sprawiło mi powstanie w Radzyniu Podlaskim państwowej szkoły muzycznej – wspominał.

Moi uczniowie są teraz nie tylko wykwalifikowanymi nauczycielami, ale także artystami z prawdziwego zdarzenia. Jeden z nich to pianista Tomasz Wojtaś, który po ukończeniu studiów muzycznych w Łodzi jest nauczycielem w radzyńskiej szkole. Jacek Maksymiuk, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie swoje pianistyczne zamiłowania kontynuuje w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.

W 1984 roku Zygmunt Pietrzak wspólnie z Bialskopodlaskim Towarzystwem Muzycznym i miejscowym Domem Kultury wystąpił z inicjatywą zorganizowania Dni Karola Lipińskiego, pochodzącego z Radzynia znakomitego artysty – muzyka, wirtuoza skrzypiec i kompozytora. Szybko znalazła poparcie i pierwsze imprezy odbyły się jeszcze tego samego roku.

Śp. Zygmunt Pietrzak był inicjatorem Dni Karola Lipińskiego.  Od 1999 roku był związany z Radzyńskim Towarzystwem Muzycznym, kiedy to jeszcze jako przewodniczący Społecznego Komitetu Organizacyjnego Dni Karola Lipińskiego powołał je do istnienia. Stanowisko prezesa RTM, decyzją powołanych członków zarządu objął z dniem jego powstania. 2 marca br. złożył rezygnację. Specjalną uchwałą powołano go honorowym prezesem towarzystwa.

Sam zamysł powstania Towarzystwa zrodził się już w 1981 roku, kiedy zamarzono o organizacji corocznych koncertów w murach pałacu Potockich poświęconych muzykowi Karolowi Lipińskiemu. W 1984 roku odbyła się pierwsza impreza, którą nazwano Dniami Karola Lipińskiego. Od 2010 roku towarzystwo prowadzi także Izbę Pamięci Karola Lipińskiego.

Pan Zygmunt za swoje osiągnięcia w 2000 roku uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także został laureatem „Wawrzynu Podlasia”.

Wraz z odejściem p. Pietrzaka, Radzyń traci zasłużonego  popularyzatora muzyki Karola Lipińskiego, nauczyciela kilku pokoleń ,uzdolnionych muzycznie i odnoszących sukcesy krajowe i międzynarodowe, radzyniaków.

Rodzinie, znajomym i przyjaciołom

składamy serdeczne wyrazy współczucia

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci na wieki

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

XI Jesienne Mistrzostwa w Biegach Przełajowych

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Sprawozdanie wójta Gminy Borki, Radosława Sałaty podczas ostatniej Rady Gminy

Skomentuj