banner

5 10 15, czyli rocznicowy wieczór RaSiL-u

W sobotę, 2 grudnia o godz. 18.00 w Galerii „Oranżeria” odbędzie się „rocznicowy” wieczór Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych.

W tym roku przypada 5 rocznica powstania portalu radzyninfo.pl, 10-lecie kwartalnika kulturalnego „Kozirynek” (premiera 21. numeru) oraz wydanie 15 tomu „Radzyńskiego Rocznika Humanistycznego”.

Najnowsza publikacja

Zaczynało się skromnie – od pomysłu i kilku zapaleńców, od niezgody na stagnację i ignorowanie aktywności kulturalnej mieszkańców przez nowe władze miasta. – Idea  utworzenia Stowarzyszenia pojawiła się w 2002 roku, gdy po zmianie władzy samorządowej w mieście podupadła działalność kulturalna – wspomina prezes RaSIL-u, Józef Korulczyk. Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych działa od grudnia 2003 r. 10 marca 2004 r. zostało zarejestrowane w KRS.

Wielość dzieł, które RaSIL inicjuje i którym patronuje może  imponować. Główna aktywność Stowarzyszenia skupia się na działalności wydawniczej, popularnonaukowej i kulturalnej, ale również wspiera ono i promuje inicjatywy gospodarcze.  RaSIL wydaje pozycje książkowe, zwłaszcza z zakresu nauk humanistycznych, organizuje sesje naukowe, wystawy, uroczystości patriotyczne, funduje nagrody, urządza konkursy. Statuetki Radzyński Niedźwiadek przyznawane są najlepszym samorządowcom, przedsiębiorcom i animatorom kultury. W 2012 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało 2, w 2013 – 3, a w 2015 – 7 punktów za publikacje na łamach  Radzyńskiego Rocznika Humanistycznego.

Stowarzyszenie, które w 2014 roku obchodziło 10-lecie swej działalności, współpracuje ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość, radzyńskimi harcerzami, Zarządem Oddziału NSZZ Solidarność, Echem Katolickim oraz gminami powiatu radzyńskiego.

Od maja 2015 r. mam zaszczyt pełnić funkcję naczelnego wspomnianego portalu. Wraz ze stale rosnącym zespołem redakcyjnym staramy się przekazywać Wam nie tylko newsy z miasta i okolic, ale także proponować lekturę tekstów historycznych, wspomnieniowych, czasem nie pozbawionych humorów anegdot. Wszystko, co tworzy kulturę naszej małej ojczyzny.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

PiS w oparach lewicowych ideologii

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Chowanego

Skomentuj