banner

5 lat portalu – 5 wspomnień redaktora stażysty

A wszystko zaczęło się od lutego, tego roku. Podjąłem się roli redaktora,  wskakując w „nieznane”, bo z samym Radzyniem łączył mnie tak naprawdę adres zamieszkania w Gminie Wohyń.

Dotychczas uczyłem się i przebywałem w powiecie parczewskim, przez wiele lat zgłębiając wiedzę o tym regionie i ludziach, podsumowując wstęp – Radzyń był obcym,  dotąd nieznanym od podszewki mi miejscem.

Pierwszym samodzielnym wydarzeniem, otwierającym klamrę wspomnień był koncert w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w ramach trwających „Dni kultury” szkoły. Wtedy też miałem pierwszy styk z p. dyrektor Ewą Grodzką, poznałem też p. Mirosława Piasko, który w dość tragicznych warunkach oświetlenia dla amatora nieco pomógł mi z aparatem. Same wydarzenie nie było może nad zwyczaj ujmujące dla niezainteresowanych spoza kręgu szkolnego, ale zapadło mi w pamięć.

Drugim wydarzeniem, które zapadło mi w pamięć było Radzyńskie triduum przed Światowym Dniem Teatru, wtedy też przyszło się zapoznać „bliżej” z radzyńską sceną teatralną. W pamięć zapadły mi spektakle tj. “Pasja według Adriaena Brouwera” w wykonaniu Rafała Nurzyńskiego czy „Młodzież oswaja Czechowa” w wykonaniu młodzieży z Teatru I LO pod kierunkiem p. Anny Warwas.

Jednak nie zanudzając już był to też moment gdy poznałem bliżej osoby pokroju p. Moniki Mackiewicz, Michała Maliszewskiego i Karola Niewęgłowskiego, którzy przewijali się ze mną przez większość wydarzeń. Grzechem byłoby nie wspomnieć o „Białych ciasteczkach”, które donosiła nam p. Monika na salę kina (były najlepsze, sam smakosz Karol wydawał opinię).

fot. Jakub Płecha

Na  trzecim miejscu śmiało mogę powiedzieć, że jest to wspomnienie z „Ulicznego projektu teatralnego” Teatru Już kończymy. Pomijając samo wydarzenie i przechodząc do meritum poznałem wtedy Tomka Młynarczyka, który dzielnie maszerował od okna do okna wystaw sklepowych „pchając” w nie nachalnie obiektyw aparatu by porobić zdjęcia (wybacz Tomek, dopiero po czasie załapałem sens twych poczynań). Tak się złożyło od ziarnka piasku do ziarnka piasku, od wydarzenia do wydarzenia, że coraz częściej zaczęliśmy na siebie trafiać i stał się takim moim motorem napędowym do pracy nad poprawą swoich zdjęć. Z czasem pojawiły się warsztaty Silnej Grupy Fotograficznej Radzyńskiego Ośrodka Kultury, nad którymi pieczę trzyma bezpośrednio Tomek i zawsze służy radą.

Wywiad z archeolog i konserwator zabytków archeologicznych prof. dr hab. Małgorzatą Grupą to już czwarte wspomnienie. Pamiętam, że wtedy byłem w pół drogi na sesję Rady Powiatu, gdy dostałem „cynk” o prawdopodobnym znalezieniu szczątek Konstancji Potockiej. Przyszło mi też w trybie natychmiastowym zawrócić i udać się na plebanię św. Trójcy, czasu było niewiele bo archeolodzy zbierali się już w drogę powrotną do Torunia. Przyznam szczerze, że złapał mnie wtedy lekki cykorek, pytań nie miałem przygotowanych, wszystko odbywało się spontanicznie, ale… archeologia jednak należy do moich zainteresowań więc te tak naprawdę nasuwały się same…

Piątym, zamykającym klamerkę wspomnień  wydarzeniem jest  ostatni koncert charytatywny w I Liceum Ogólnokształcącym, chociaż byłem tam dla samej fotorelacji i nic nadzwyczajnego wedle mego przekonania się nie wydarzyło fajnym akcentem podsumowującym staż był powrót w mury tej szkoły.

Kurczę, rozpisałem się jak mało kiedy, ale tak naprawdę poruszyłem raptem okruszek tego w czym mogłem uczestniczyć. Warto także wspomnieć o współpracy z dyrekcjami szkół jak Liceum czy ZSP, instytucji, samorządów a nawet wymianą informacji redaktorów pozostałych portali, zawsze ktoś komuś dał jakiś cynk, podał jakąś informację czy też w skrajnych przypadkach udostępnił nagranie z wydarzenia czy zdjęcia, bardzo cenię sobie tą współpracę, można było nawiązać ciekawe znajomości.

Suma summarum świętujemy 5 lat portalu, cieszę się że mam okazje dołożyć do tego swoje przysłowiowe „5 groszy” i życzę kolejnych 5 jak nie 15, 50 czy 150 lat (chociaż tu wybiegam daleko w kosmos) portalowi!

Ps. To już naprawdę koniec, ale zapomniałem że portal to przede wszystkim ludzie tworzący go, także życzę nam dalszej, owocnej współpracy!

Rzeczywistość

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Czarnooka blondynka

Skomentuj