banner

Demografia czyli 500+

Sytuacja demograficzna Polski jest tragiczna! Czy rząd PiS-u zadał sobie pytanie, dlaczego tak jest? Śmiem wątpić!

Dobry ekonomista sięga wzrokiem poza ekonomiczny horyzont, tam gdzie nie sięga wzrok przeciętnego człowieka. Co widzi zwykły człowiek? Wskaźnik dzietności 1,33 (2014) i rychłe bankructwo systemu ubezpieczeń społecznych (współczynnik dzietności zapewniający zastępowalność pokoleń wynosi około 2,1). Jaką receptę ma na to przeciętny polityk? Zapłacić rodzicom za rodzenie dzieci. Ludzie nie mają dzieci, bo im się to nie opłaca. I z tym się zgodzę. To widzi każdy.

Czego nie dostrzega przeciętny polityk za ekonomicznym horyzontem? Ludzie nie mają pieniędzy, bo zabiera im je państwo. Więc może zamiast płacić, należy przestać zabierać, a przynajmniej zabierać mniej. Ktoś za ten program będzie musiał zapłacić. Komuś jeszcze bardziej nie będzie się opłacało mieć dzieci. Obsługa programu wymagała będzie pracy ludzkiej, finansowanej z naszych podatków. Coraz więcej urzędników utrzymywanych będzie z podatków coraz mniejszej liczby ludzi pracujących w sektorze prywatnym. Przecież to się nie może udać! Trzeba jak najszybciej odwrócić ten trend. Jak najwięcej pracowników sektora publicznego skierować do pracy w sektorze prywatnym. Tylko tak będzie można zmniejszyć podatki i zacząć spłacać długi. Ale jak to, zwolnić urzędników? A kto będzie na nas głosował?

Nie we wszystkim się z partią Kukiz’15 zgadzam. Niemniej to wystąpienia posła Rafała Wójcikowskiego trzeba obejrzeć!

Najciekawsze cytaty:

do PiS: „Wy sami w swoim projekcie przyznajecie, że program 500+ nie przełamie kryzysu demograficznego! Nie macie pieniędzy na ten program, zwiększacie zadłużenie, podnosicie podatki i co?!”

do PO: „A wy? Przez lata dusiliście rodziny podatkami i nie przeszkadzało wam, że dzietność spada do 1,29. Żadnych refleksji. Wprowadziliście swoje programy pro-rodzinne za miliardy i jaki efekt? Żaden.”

 

Arek Strojek

Absolwent KUL, matematyk, inicjator spotkań Klubu Republikańskiego w Radzyniu, wykładowca i regionalny koordynator projektu Lekcji Ekonomii dla Młodzieży, działacz Zrzeszenia WiN Inspektorat Radzyń.

Rybny apologeta

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Wir haben ganz Europa, aber kein Vaterland

Skomentuj